Radio K4: Šta znači kada kažemo da Kosovo ima obavezu da pruži adekvatnu podršku žrtvama nasilja nad ženama i nasilja u porodici?
Savetnica OEBS-a za rodna pitanja: Kosovo je 2020. godine usvojilo amandman na svoj Ustav koji je direktno povezan sa Konvencijom Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, takozvanom Istanbulskom konvencijom. Uključivanjem ove konvencije u Ustav Kosova, Vlada je posledično obavezana da uspostavi adekvatne službe za žrtve i preživele žrtve nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Konvencija jasno pravi razliku i potpisnike obavezuje da uspostave dve vrste usluga, kao što su opšte i specijalizovane usluge. Opšte usluge uključuju, ali nisu ograničene na pravno i psihološko savetovanje, finansijsku pomoć, smeštaj, obrazovanje, obuku i pomoć u pronalaženju posla. Sa druge strane, specijalizovane službe su više fokusirane na kratkoročnu i dugoročnu podršku žrtvama među kojima su sklonište, SOS telefoni, podrška žrtvama seksualnog nasilja uključujući zaštitu i podršku deci svedocima nasilja. U okviru ovih obaveza, svaka institucija na Kosovu, uključujući i Kosovsku policiju, je dužna da primenjuje mere zaštite žrtava i pruža adekvatne usluge. Ove mere omogućavaju da se žrtve zaštite od zastrašivanja, odmazde i ponovljene viktimizacije tokom svih postupaka. Ove mere stvaraju snažan lanac događaja u podršci žrtvama i pokazuju im ne samo da imaju podršku sistema, već i ponovno osnaživanje i oporavak.
Radio K4: Koliko je osetljivih soba dostupno na celom Kosovu i koje usluge nude?
Savetnica OEBS-a za rodna pitanja: Zahvaljujući OEBS-u i Multinacionalnoj jedinici za podršku, Jedinica karabinjera na Kosovu, trenutno ima deset osetljivih soba za razgovore sa žrtvama, a koje pokrivaju sve regione, uključujući sever Kosova. Sobe se nalaze u prostorijama policijskih stanica gde nema puno ljudi. Cilj je da se nikome, a posebno počiniocu ili njegovoj porodici, ne dozvoli lak pristup žrtvi i njenoj deci. Svih deset soba je u smirujućem okruženju koje čini da se žrtve osećaju opuštenije nego što bi to bilo u prostorijama za ispitivanje policijskog tipa. Žrtve mogu razumno, sa lakoćom, otvorenošću i slobodno da daju svoje izjave, a deca mogu ostati u njihovoj relativnoj blizini u dečjem kutku. Prostorija je zamišljena da pruži zaštićeno i prijateljsko okruženje koje doprinosi da se žrtve osećaju bezbedno, dok policijski službenici imaju priliku da intervju obavljaju na manje nametljiv način. Dizajn prostorija je za dobrobit svih, fizička i psihička udobnost pomažu službenicima da dobiju detaljnija, tačnija svedočenja žrtava. Osim toga, sve te prostorije imaju pristup sanitarnim čvorovima koje žrtve mogu slobodno da koriste. Izjave žrtava uzimaju obučeni istražitelji protiv nasilja u porodici koji imaju dugogodišnje iskustvo u radu na ovakvim krivičnim delima. Štaviše, žrtve imaju pravo da izaberu da ih ispituje žena istražitelj nasilja u porodici, što je posebno važno u slučajevima seksualnog nasilja. Kada se razgovor završi, policija može žrtvu uputiti u druge službe u zavisnosti od slučaja.
Radio K4: Koji su sledeći koraci? Kako vaša organizacija može i kako će pomoći?
Savetnica OEBS-a za rodna pitanja: Misija OEBS-a na Kosovu je spremna da pruži podršku Kosovskoj policiji i drugim institucijama u povećanju kapaciteta za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, ali ne ograničavajući se samo na sledeće:
– obezbeđivanje izgradnje kapaciteta prvih ispitanika Kosovske policije i istražitelja nasilja u porodici u tehnikama intervjuisanja usmerenih na žrtve.
– obezbeđivanje obuka o proceni rizika od nasilja nad ženama i nasilja u porodici i prevenciji ponovne viktimizacije.
– obezbeđivanje praćenja naloga za privremenu zaštitu i njihove efikasnosti u smanjenju nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
– obezbeđivanje ciljanih obuka o aktivnoj saradnji između Kosovske policije i tužilaštva u krivičnom procesuiranju slučajeva nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
– aktivno uključivanje u sve preventivne aktivnosti u zajednicama, posebno u lokalnim školama.