Kao i celokupno moderno društvo, industrija video igara se ubrzano razvija u 21. veku. Od prostih tekstualnih igrica na početku, preko pikselozovanih likova do fotorealističnih igara, ova forma medija prešla je dug put.
Danas video igre igraju svi – od dece, preko tinejdžera do odraslih. Video igre možete igrati u pokretu, na svom mobilnom telefonu, u udobnosti svog doma na velikom ekranu svog TV-a ili mraku svoje sobe na svom preskupom gejming računaru.
O uticaju video igara na ljude, a pre svega na decu, već dugo se vode polimike. Dok ima tvrdnji da je negativan uticaj na decu toliko očigledan da povećava nivo agresivnosti i nasilja, drugi smatraju da je taj procenat isti ili čak manji u odnosu na druge vrste medija, pre svega u odnosu na televiziju ili društvene mreže.
Dok jedna studija pokazuje da postoji povezanost između video igara i nasilja u nekim situacijama, druga tvrdi potpuno suprotno. Istina je verovatno negde između.
Ne treba zaboraviti da je igranje video igara interaktivna aktivnost u kojoj učestvujete, donosite odluke (u okviru zadatih parametara), utičete na krajnji ishod. Po tome se ova aktivnost značajno razlikuje od gledanja televizije recimo, gde ste potpuno pasivni posmatrač onoga što se odigrava ispred vaših očiju. Na kraju, tu je i veliki broj dokazanih pozitivnih i negativnih efekata video igara.
Na kraju, zaključak se sam nameće – igranje video igara je sjajna aktivnost ukoliko se konzumira umereno. To uostalom važi i za praktično svaku drugu ljudsku aktivnost.