Svetski dan džeza obeležava se širom sveta 30. aprila, i to kao zvaničan UNESCO praznik. Džez se u zvaničnim dokumentima UN-a od 2011. godine vidi kao sredstvo sporazumevanja, dijaloga i jedinstva među ljudima.
Džez je bio na vrhuncu popularnosti od dvadesetih do šezdesetih godina XX veka, i upisan je u muzičku istoriju kao žanr čija je ekspanzija u tesnoj vezi sa borbom za ljudska prava, dostojanstvo i integritet. Danas se džez smatra američkom klasikom, a Svetski dan džeza obeležava se u 190 zemalja sveta. Svakog 30. aprila širom planete organizuju se raznovrsni događaji – koncerti, predavanja, radionice, izložbe. Nažalost zbog novonastale situacije usled proglašene pandemije virusa Corona, otkazani su svi kulturni događaji koji su bili predviđeni za ovaj dan.
Veliki poklonik ove muzike i basista iz Prištine Goran Đukelić smatra da je za njega džez sloboda muzičkog izraza.
“Muzikom sam počeo da se bavim u najranijoj mladosti, a i pre završetka muzičke akademije moje usmerenje bila je džez muzika u njenom najširem smislu. Muzika je lako ušla u moj život pošto mi se otac bavio muzikom.”
Internacionalni džez festival, North City JAZZ&BLUES Festival iz Severne Mitrovice, jedan je od najposećenijih džez festivala na Kosovu i već godinama dosledno brani evropske vrednosti multikulturalnosti i strpljivo neguje muzički ukus pojedinaca. Prema još uvek nepotvrđenim informacijama ovaj festival će biti pomeren za septembar mesec.
Svetski dan džeza za cilj ima da ohrabri razmenu i razumevanje između kultura i da to upotrebi radi pospešivanja tolerancije.