Međunarodni dan borbe protiv nuklearnih testova obeležava se 29. avgusta. Ovaj dan je uspostavljen 2. decembra 2009. godine na 64. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija rezolucijom 64/35, koja je jednoglasno usvojena.
Rezolucija posebno poziva na povećanje svesti “o efektima destruktivnih eksplozija nuklearnog oružja ili bilo koje druge nuklearne eksplozije i potrebi za prestankom njihovog testiranja kao jednim od sredstava za postizanje cilja – svet bez nuklearnog oružja”. Rezoluciju je podneo Kazahstan zajedno sa nekoliko drugih zemalja u znak sećanja na zatvaranje Semipalatinsk lokacije za nuklearna ispitivanja 29. avgusta 1991.
Otkako je 16. jula 1945. godine počelo ispitivanje nuklearnog oružja, održano je skoro 2.000 proba. U prvim danima nuklearnih ispitivanja malo se vodilo računa o njihovim pogubnim efektima na ljudski život, a kamoli o opasnostima od nuklearnih padavina iz atmosferskih ispitivanja. Istorija je pokazala zastrašujuće i tragične efekte testiranja nuklearnog oružja.
Nakon uspostavljanja Međunarodnog dana borbe protiv nuklearnih testova, u maju 2010. godine sve države potpisnice Ugovora o neširenju nuklearnog oružja obavezale su se da će „postići mir i bezbednost sveta bez nuklearnog oružja“.