Promene raspoloženja su sastavni deo našeg života. Srećni smo kada nam se dešavaju lepe stvari, a kada nam nešto ne ide kako treba onda smo nezadovoljni, ponekad i tužni.
Otprilike jedna osoba na svakih 100 odraslih ima bipolarni poremećaj. Simptomi najčešće počinju za vreme, ili nakon perioda puberteta i podjednako se javlja i kod žena i kod muškaraca.
“Prema rečima kliničkog psihologa, Antigone Ćenaj Sejdiu, svi imamo svoje uspone i padove, ali sa bipolarnim poremećajem (ranije poznatijim kao manijakalna depresija ili manično-depresivni poremećaj) simptomi su ozbiljniji. Bipolarni poremećaj izaziva ometanje raspoloženja, energije, pa sve do depresije. Bipolarni poremećaj kod ljudi može biti različit. Simptomi se uveliko razlikuju od uzorka, težine i učestalosti. Postoje četri vrste bipolarnog poremećaja kao što su: Osećaj beznađa, tuga, nervoza, nedostaka energije, apetita ili promene u težini, problemi sa spavanjem, problemi sa koncentracijom i pamćenjem, osećaj bezvrednosti ili krivice, kao i suicidne misli.”
Postoji mogućnost da se bipolarni poremećaj može preneti sa roditelja na dete. Na raspolaganju je nekoliko tretmana koji mogu pomoći kod bipolarnog poremećaja. Oni uključuju lekove, savetovanje i promene životnog stila.