Kineski jezik je jedan od najstarijih jezika na svetu. Jezik sa najvećim brojem govornika zaslužio je da ima svoj dan u godini, tako da se svakog 20. aprila u svetu obeležava Dan kineskog jezika.
Milica Kostić iz Lapljeg Sela je par godina provela u Kini. Objašnjva da proučavanje istorije kineske lingvistike treba podeliti u dve glavne kategorije: filologija i lingvistika. Budući da u Kini postoji 56 etničkih grupa, danas se u Kini govori 130 jezika, uključujući mandarinski i kantonski.
“Mandarinski kineski ima samo četiri tona u poređenju sa kantonskim. Kantonski ima devet tonova. Prema istoriji lingvistike, jezici sa više tonova imaju dužu istoriju i složeniji sistem, a početnici teže uče. Ja lično nisam posvetila dovoljno pažnje u daljem učenju i istraživanju kineskog jezika već sam se fokusirala na usavršavanje engleskog s obzirom da sam radila sa ljudima čiji je nivo engleskog na zavidnom nivou. Iako težak i pomalo ‘zvučan’ za naše uši, moguće je naučiti kineski jezik uz malo truda i vise ‘pevanja’. I naravno lako se zavoli”.
Mandarinski je službeni jezik Kine i govori se u severnim provincijama i gradovima Kine. Kantonski je jezik kojim se govori u južnom delu Kine oko Guangdžoua.