Međunarodni dan žena, praznik je kojim se svakog 8. marta širom sveta slavi borba žena za ekonomska, politička i socijalna prava.
Iako se danas proslava Međunarodnog dana žena svela na kupovinu poklona suprugama, majkama, devojkama i tako dalje, žene bi trebalo da zajedno, udružene, nastave da lobiraju da se njihov glas čuje i da budu prisutne u svim segmentima društva.
„Treba mnogo više da se priča o tome, nego da se svodi na poklone i proslave na taj dan. Trebalo bi više da se priča uopšte o položaju žena. Ne trebamo da pričamo o tome samo kada je 8. mart. O problemima sa kojima se suočavaju žene treba pričati svakodnevno, kako bi se to promenilo i kako bi stvarno žene u svakom segmentu društva bile ravnopravne sa muškarcima“, rekla je Đorićeva.
Prava žena će večito biti jedan ozbiljan problem u društvu, smatra direktorka Kulturnog centra Akvarijus Miljana Dunđerin, a kao razlog tome navodi kulturološke i ideološke razlike u različitim delovima sveta.
„Sloboda za mene u Mitrovici trenutno je potpuno drugačijeg viđenja od slobode devojke koja živi u Iranu, ili slobode devojke koja živi u Njujorku, ili slobode devojke koja živi u Brazilu. Svi ti kulturni kodeksi koji su okolnosti svakodnevnog života su nešto što utiče na to da li možeš reći da žena ima apsolutno svoje pravo, da li žena ima jednaka prava. Nikad nisam pravila razliku ni među ljudima pa ni među polovima, ali ja sam umetnik, ja na neki način imam svoju viziju sveta i živim tako i nikad u životu nisam doživela neku diskriminaciju, ali tamo gde postoji druga ličnost koja možda nije umetnik, koja nije slobodnih shvatanja, koja nema apsolutnu slobodu sa sobom da bi se izborila za svoje apsolutno pravo verovatno je ugnjetavana”.
Prvi nacionalni Dan žena obeležen je u SAD 1909. godine, a za međunarodni praznik je proglašen 1910. na prvoj međunarodnoj ženskoj konferenciji u Kopenhagenu.