Tokom praznične sezone odnosno za novogodišnje i božićne praznike standardno je proslavljanje uz jelo i piće, ali mnogi vole da proslavljaju tih dana korišćenjem petardi i vatrometa.
Ovaj način proslavljanja nije zabranjem, često ume da bude i vrlo zabavan, ali je isto tako i opasan. Ta opasnost se naročito ogleda u neadekvatnom korišćenju pirotehničkih sredstava.
Povrede od pirotehničkih sredstava kao što su petarde mogu izazvati trajni invaliditet jer povrede mogu biti takve da oporavak traje jako dugo uz brojne operacije, a posedice ostaju za celi život, reči su načelnika Hitne pomoći u Lapljem Selu, doktorke Marina Marković Madić, specijaliste urgentne medicine.
„Nepravilna upotreba je veoma opasna jer može dovesti do raznih povreda. Te povrede su najčešće na rukama, mogu dovesti do opekotina, ukoliko se petarde ili vatromet nalaze u blizini ušiju mogu doći do oštećenja sluha, zatim ukoliko se upotrebljava blizu očiju može dovesti da oštećenja vida pa čak i do slepila. Nekada, u težim slučajevima može doći do amputacije, pa čak ako je opekotina 4 stepena može doći do smrtnog ishoda.“
Nadležni raznim merama pokušavaju da ograniče upotrebu ovih sredstava kontrolisanom prodajom i u tačno određenom vremenskom periodu . Povremeno se sprovode i akcije edukacije stanovništva i mladih pre svih.
Mnoge zemlje, takođe, ograničavaju ili čak potpuno zabranjuju upotrebu pirotehničkih sredstava, poput Hrvatske koja je donela odluku o potpunoj zabrani pirotehnike. U Evropskoj uniji su ovakva sredstva svrstana u 4 kategorije odnosno od malo opasnih do vrlo opasnih, a od zemlje do zemlje se razlikuju pravila o tome ko može da ih kupuje i koristi.
Da li je konačno došlo vreme da se i ovde pooštri politika upotrebe pirotehničkih sredstava, odnosno potpuno zabrani njihova upotreba? Ukoliko se to stvarno desi, verovatno će omladina biti razočarana tim potezom, ali svih deset prstiju na rukama su mnogo vredniji od bilo kakvog vizuelnog spektakla koje će napraviti petarde i vatromet.