Detinjstvo je jedan od najlepših perioda, kada smo bezbrižni i kada kroz igru učimo nova znanja i veštine koje će nam pomoći da budemo samostalni, odrasli ljudi. Na prvoj Svetskoj konferenciji o dobrobiti dece, koja je bila održana davne 1925. godine u Ženevi ( Švajcarska) proglašen je 1. jun kao Međunarodni dan dece.
Da li je u današnje vreme pravilno vaspitanje dece važnije nego što je to bio slučaj ranije, objašnjava školski pedagog Mirjana Janićijević:
“Dobro vaspitanje je od ključnog značaja za budućnost deteta. Ono što dete „ponese iz kuće”, bilo da su to pozitivne ili negativne poruke, vaspitanje i navike, mnogo više određuje kako će se ono snaći u životu, nego njegov genetski dat temperament i potencijal. Za vaspitanje je zaista potrebna svest. Ono se ne završava kad dete napuni 18 godina, naprotiv, vaspitanje traje ceo život. Vaspitanje je doživotni proces a najjača metoda za vaspitanje je vlastiti primer. Izaberite da budete dobar primer svom detetu. U metodama u postizanju ovih ciljeva se mnogo toga promenilo, pogotovo u poslednjih deset godina, možda i ranije. Više tolerancije, novi pristupi vaspitanju…ne možemo a da se ne zapitamo, sa vremena na vreme, kako ne bi bilo loše da prihvatimo jednostavna zadovoljstva iz naših ranijih dana i prenesemo ih na naše mališane u ovom brzom i tehnološki razvijenom svetu.”
Međunarodni dan dece je zvanično usvojen 1. Juna 1950. godine. Uobičajeno je da se na ovaj dan govori o pravima dece i njihovoj dobrobiti, kao i da se organizuju dešavanja namenjena deci.
I zato, svaki dan treba da bude posvećen deci i njihovoj dobrobiti.