Obrok pre treninga je gotovo jednako važan kao i onaj posle. Na žalost, većina onih koji treniraju, a pogotovo početnika, zanemaruje važnost i jednog i drugog obroka. Veoma je bitno da u obrocima pre i posle treninga unesete odgovarajuće hranljive materije i da iste konzumirate u odgovarajuće vreme.
Koju bi hranu i u kojoj količini trebali da unosimo pre i posle treninga, rekla nam je diplomirani holistički nutricionista, Selma Redžepagić:
“Jako je važno da kažemo da ishrana pre i tokom treninga igra značajnu ulogu, i da trening nikada ne započinjemo punim stomakom. Odnosno, da je unos obroka dva sata pre početka treninga. Moja preporuka je da 15 do 30 minuta pre početka treninga uzmete neko sezonsko voće ili nekoliko suvih šljiva, kajsija i još nekoliko orašastih plodova poput oraha, lešnika i badema. Tako biste organizmu obezbedili dovoljno energije tokom trajanja treninga.”
Ona je dodala da je tokom trajanja treninga veoma važno da budemo hidrirani jer ćemo tokom treninga gubiti tečnost putem znoja.
Za kraj nam je objasnila kako treba da izgleda obrok nakon treninga:
“Obrok po završetku treninga unosimo ne kasnije od 30 minuta, i on bi trebao da se sastoji od složenih ugljenih hidrata i belančevina, kako bismo nadoknadili izgubljeni šećer iz mišića i opravili same mišiće, ali i uticali na njihov rast. Najbolje je da se na tanjiru nalazi 2/3 složenih ugljenih hidrata poput svežeg ili termički obrađenog povrća ili sezonske salate, opcionalno nekoliko kašika kuvanog pirinča, prosa ili heljde. Belančevine treba da zauzmu 1/3 tanjira, a prednost možemo dati grilovanoj ili pečenoj piletini, ćuretini, crvenom nemasnom mesu, jajima. Ako preferirate biljne belančevine onda se možete opredeliti za integralni pirinač, proso, heljdu, leblebije ili sočivo.”
Selma nam poručuje da je trening najbolje obaviti ujutru, na prazan stomak i uz dovoljno vode. Tako ćemo redukovati stres tokom dana i dan započeti negativnim kalorijama.