Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 mars të vitit 1998, The Backstreet Boys u paraqitën për herë të parë në emisionin ‘Saturday Night Live’, duke performuar hitin e tyre”As Long As You Love Me”. – Në këtë datë të vitit 2006, bendi U2 kryesoi listën vjetore të revistës ‘Rolling Stone’ si bendi me të ardhurat më të larta…

Details

Babai i zhanrit soul, Ray Charles

Emri i tij i vërtetë ishte, Ray Charles Robinson dhe lindi më 23 shtator, të vitit 1930 dhe në botë sot njihet si këngëtar, kompozitor, pianist dhe kompozitor Amerikan. Midis miqve dhe kolegëve muzikantë ai preferoi të quhej “Brother Ray”, mirëpo atë shpesh e quanin edhe “Gjeniu”. Charles ishte verbuar qysh në fëmijëri, për shkak…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 mars në vitin 1965, Eric Clapton u largua përfundimisht nga bendi The Yardbirds duke thënë se bendi ishte bërë shumë komercial. – Në  vitin 1995 pikërisht me 13 mars, Radiohead publikoi ​​albumin e tyre të dytë në studio ‘The Bends’. Pjesë e albumit ishin këngën ‘High and Dry’ dhe ‘Fake Plastic Trees’…

Details

Policia e Kosovës organizon ligjëratë për vetëdijesimin e nxënësve, mbi rregullat e trafikut

Policia e Kosovës sot (12.03), ka mbajtur një ligjëratë për nxënësit e shkollës fillore të mesme të ulët ‘Faik Konica’, në Prishtinë. Zyrtarët policor Isak Përçuku dhe Dusan Popovic, i njoftuan  nxënësit e klasës së 6-të, për rëndësinë e respektimit të rregullave në trafik, shenjat e trafikut dhe për kujdesin që duhet të tregojnë si…

Details

Shënohet java mbi vetëdijesimin e sëmundjes së glaukomës

Glaukoma është një sëmundje optike që shkaktohet nga ndërtimi i lëngjeve në pjesën e përparme të syrit, gjë që rrit presionin brenda syrit. Glaukoma mund të çojë në humbje të shikimit nëse nuk diagnostikohet dhe trajtohet me kohë. Prandaj komuniteti dhe ekspertët shëndetësor shënojnë çdo vit ‘Javën e Glaukomës’, për të rritur vetëdijesimin ndaj kësaj…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 12 mars 1969, Paul McCartney u martua me Linda Eastman. – Në këtë ditë të vitit 1975, Elvis Presley inçizoi këngët “Bringing It Back” dhe “Pieces of my Life”. – Më 12 mars 2003, Qeveria Kineze ia dha The Rolling Stones një listë të këngëve që nuk iu lejohen t’i këndojnë gjatë turneut…

Details

Dr. Marzia Candela, flet për masat parandaluese ndaj CoViD-19

Në një intervistë dhënë Radio KFOR-it, doktoresha italiane, kapitene Marzia Candela, njëherit pjesë e forcave paqeruajtëse të KFOR-it, tregon për masat parandaluese ndaj CoViD-19. Në vijim mund të ndiqni intervistën e plotë: 01. A mund të prezantoheni ju lutem? Përshëndetje të gjithëve! Ju faleminderit që më keni ftuar sot. Jam Kapitenja Marzia Candela, doktoreshë e…

Details

Sot në “Ditën Botërore të Veshkës”, bëhet thirrje për rritjen e vetëdijes për rëndësinë që ka veshka

Data e sotme, 11 marsi, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Veshkës”, e cila është një kampanjë globale që synon ndërgjegjësimin për rëndësinë e veshkave. Për të kuptuar më shumë për këtë organ vital dhe se si duhet të kujdesemi për veshkat, Radio KFOR-i ka kontaktuar me urologun, Dr. Shefqet Mehmeti, i cili…

Details