Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

15 shkurti i vitit 2015, padyshim ishte dita e këngëtarëve Mark Ronson dhe Bruno Mars, të cilët arritën 1 milion shitje të këngës ‘Uptown Funk’, vetëm 10 javë pasi ishte publikuar. Këngë ishte kolona zanore e filmit ‘Fifty Shades of Gray’ dhe u bë kënga me e transmetuar në Mbretërinë e Bashkuar. Në këtë datë…

Details

Të rejat teknologjike të javës që po e lëmë pas

Kohët e fundit kemi parë zbulimet e reja teknologjike të fokusohen gjithnjë e më shumë në dy drejtime: mbrojtjen e ambientin dhe shëndetin e njeriut. Të tilla janë edhe inovacionet që janë prezantuar këtë javë nga gjigandët e teknologjisë: – Gjigandi teknologjik “Xiaomi”, ka zbuluar konceptin e ri, të një telefoni të së ardhmes, që…

Details

‘Shën Valentini’, dita e të dashuruarve

“Vendi më i mirë për tu mbështetur, janë krahët e njëri tjetrit”, është kjo njëra ndër thëniet e shumta që personifikon dashurinë dhe ne e zgjodhëm pikërisht këtë thënie,  në ditën që simbolizon dashurinë, në ditën e “Shën Valentinit”, e cila festohet kudo në botë sot, më 14 shkurt. Për të manifestuar dashurinë që kemi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 14 shkur të vitit 1999, Lenny Kravitz publikoi super hitin e tij ‘Fly Away’, duke arritur të rënditet në pozitat e para në shumë vende të botës. Pikërisht sot me 14 shkurt në diten e të dashuruarve në vitin 2015, Lady Gaga u fejua me aktorin Taylor Kinney. Ajo konfirmon lajmin dy ditë më…

Details

Sot bota shënon ‘Ditën Botërore të Radios’

Në nivelin global, radio ende mbetet mediumi më i dëgjuar. Nga një rezolutë e veçantë e Kombeve të Bashkuara në vitin 2011, sot (13.02.21), zyrtarisht shënohet ‘Dita Botërore e Radios’. Aftësia unike për të arritur audiencën më të gjerë, do të thotë që radio përbën shembullin më të mirë të diversitetit të një shoqërie, të…

Details

Mick Jagger, artisti i ditës në Radio KFOR

Sir. Michael Philip Jagger i njohur në skenë me emrin Mick Jagger, ka lindur më 26 korrik, të vitit 1943, njihet botërisht si këngëtar, kompozitor, aktor dhe producent filmi anglez, i cili ka fituar famë botërore si këngëtar si dhe lider dhe themelues i bendit, The Rolling Stones. Mick Jagger, është njëri nga muzikantët më…

Details