Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 shtator, të vitit 2013, këngëtari irlandez Hozier (Andrew John Hozier-Byrne), publikoi këngën e titulluar “Take Me to Church”, që ishte pjesë e albumit të tij të parë. Kënga u bë një hit masiv në gjithë botën dhe u çertifikua me vlerësimin multi-platinum në disa shtete, përfshirë Amerikën, Anglinë dhe Kanadën. – Në…

Details

Të rejat javore në teknologji

Republika El Salvador, ka pranuar Bitcoinin si valutë të ligjshme, një lëvizje kjo që ka bërë shtetin dhe botën të debatojnë për mundësitë dhe rreziqet e kriptovalutave. Me këtë vendim, bizneset në El Salvador janë të obliguara të pranojnë monedhat digjitale, si formë pagese. Por menjëherë pas kësaj, pasuan krahasimet në mediat botërore teknologjike ku…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 shtator, të vitit 2011, këngëtari Ed Sheeran, publikoi albumin e tij të incizuar në studio, të cilin e emërtoi ‘ +’ dhe arriti pozitat e para të top listave britanike. – Në këtë datë, të vitit 2003, ka vdekur këngëtari dhe aktori i famshëm Johnny Cash, në moshën 71 vjeçare. Ai ishte…

Details

Filmat e javës së ardhshme

Nëse doni të jeni të përditësuar me premierat e ardhshme filmike, që do të publikohen gjatë ditëve të ardhshme, Radio KFOR-i ju sjell në vijim titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Nightbooks’ – Data e publikimit: 15 shtator Filmi ‘Schumacher’ – Data e publikimit: 15 shtator Filmi ‘Cry Macho’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 11 shtator feston ditëlindjen reperi dhe aktori amerikan Ludacris, i lindur në vitin 1977 në Illinois të SHBA. Emri i tij i vërtetë është Christofer Bridges, ndërsa në vitin 2001, kënga i tij e titulluar ‘One Minute Man’, e interpretuar në bashkëpunim me Missy Elliott, mbante pozitat e para të top listave…

Details

Këto janë hitet më të reja në Radio K4

Se muzika e mirë ndikon pozitivisht në disponimin e të gjithëve, këtë fakt e dinë të gjithë e sidomos dëgjuesit e Radio KFOR-it, stafi i të cilit mundohet që këtë disponim të mirë, të ju ofrojë gjithmonë dëgjuesve, përmes emisioneve të njëpasnjëshme argëtuese si dhe përmes muzikës. Në vijim ju sjellim këngët premierë, të cilat…

Details

Biçikletat me rrymë, avantazhet dhe mangësitë

Holanda, zë vendin e parë në botë për njerëzit të cilët në baza ditore përdorin biçikletën si mjet transporti, mirëpo edhe kryerjen punëve të tyre të përditshme. Çiklizmi është një nga aktivitetet më të shëndetshme fizike por edhe mendore për njeriun. Çiklizmi ndihmon që të fitoni energji, të humbisni peshë, përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 10 Shtator, të vitit 1988, bendi Guns N’ Roses, qëndruan për dy javë në pozitën e parë të top listave amerikane, me këngën ‘Sëweet Child O’ Mine’. Me këtë këngë, ata ishin edhe në pozitat e para të top listave britanike dhe evropiane. – Me 10 shtator, të vitit 1991, grupi i famshëm…

Details