Filmat që lanë gjurmë në vitin 2021

Viti i dytë i pandemisë COVID-19, viti që e lamë pas 2021, me të cilin tashmë jemi përshëndetur, na riktheu në kinema ngadalë, me kujdes të shtuar dhe me dyshime. Dashamirë të shumtë të kinemasë, mezi pritën të shijonin ndjesinë që të ofron ambienti i kinemasë, megjithëse shumica preferuan që nga ambientet e shtëpive të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 janar të vitit 1962, Elvis Presley publikoi albumin e tij të tretë ‘Blue Hawaii’, që ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, duke qëndruar gjithsej 18 javë në këtë pozitë. Në këtë datë të vitit 1990, Phil Collins ishtë për tre javë në pozitën e parë…

Details

Gjendja aktuale me COVID-19 në Kosovë

Bazuar në të dhënat e ofruara nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë, informon se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, nga 6.169 testime, 108 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, përderisa nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Janë shëruar 11 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të…

Details

Librat më të lexuar të vitit 2021

Rëndësia e librave në jetën tonë është e shumfishtë. Librat janë të mbushur me njohuri, të japin mësime për jetën, të mësojnë për vështirësitë, dashurinë, frikën dhe çdo gjë të vogël që është pjesë e jetës. Librat përmbajnë njohuri për të kaluarën, qytetërimet dhe kulturat tona. Më poshtë sjellim disa nga titujt më të lexuar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 5 janar të vitit 1973, Bruce Springsteen lansoi albumin e tij të parë ‘Greetings from Asbury Park ‘. Albumi u inçizua për një javë dhe Springsteen shiti rreth 25 mijë kopje vetëm në vitin e parë. Në këtë datë në vitin 2015, Taylor Swift ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira…

Details

Pushimet dimërore dhe përfitimet e tyre

Gjatë stinës së dimrit, ditët i kemi më të shkurtra dhe reduktimi i dritës së diellit gjatë kësaj stine mund të largojë orët tona biologjike dhe të zvogëlojë nivelet tona të seretoninës, një kimikat i trurit që rregullon disponimin tonë si dhe melatoninës, një kimikat tjetër që rregullon gjumin dhe disponimin tonë. Pas gjithë kësaj,…

Details

Dita Botërore e Alfabetit Braj (Braille)

Çdo vit, me 4 janar shënohet ‘Dita Botërore e Alfabetit Braj’. Kjo ditë shënohet pikërisht në ditëlindjen e shpikësit francez të këtij alfabeti, Louis Braille. Kjo ditë shënohet për të nderuar kontributin e tij për të ndihmuar njerëzit e verbër dhe me shikim të dëmtuar, të lexojnë dhe të shkruajnë si dhe për t’ju ofruar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 4 janar të vitit 1967, grupi The Doors publikuan albumin e tyre të parë ‘The Doors’. Albumi përmbante super hitin e tyre ‘Light My Fire’. Ky album u inçizua në studion Sunset Sun në Hollywood, vetëm për gjashtë ditë dhe albumi përfshinte biografinë e secilit nga anëtarët e grupit. Në këtë datë të vitit…

Details