Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 15 nëntor në vitin 1966, The Doors nënshkruan zyrtarisht kontratën me shtëpinë diskografike Elektra Records, duke vendosur për publikimin e shtatë albumeve të reja. Në këtë ditë në vitin 2000, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘MTV Europe Awards’, grupi All Saints u shpërblye për këngën më të mirë  pop, Ricky Martin fitoi çmimin…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Diabetit”

Në përgjigje të shqetësimeve në rritje të numrit dhe kërcënimit shëndetësor të paraqitur nga diabeti,  Organizata Botërore e Shëndetësisë, në vitin 1991, vendosi që data 14 nëntor t’i kushtohet “Ditës Botërore të Diabetit”. Lidhur me këtë ditë, Radio KFOR-i kontaktoi Dr. Sci. Interniste-endokrinologe-diabetologe, Merita Emini – Sadiku, e cila theksoi:  “Për shkak të ‘Covid-19’, nuk…

Details

Kryeqytet i Kanadasë, Otava, shtëpi e 14 muzeve kombëtarë

Otava është kryeqyteti i Kanadasë. Shtrihet në pjesën jugore të lumit Otava, përderisa kufizohet me qytetin Gaetineu të provincës së Kubek-ut. Nëse udhëtoni drejt këtij qyteti gjatë stinës së dimri, duhet të bëheni gati me rroba që ju mbrojnë nga i ftohti, pasi që vizita juaj mund të mos iu shijojë nëse keni të ftohtë.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 14 nëntor të vitit 1962, The Beatles mbajtën koncertin e tyre të fundit, në Hamburg të Gjermanisë. Në këtë ditë në vitin 1987, George Michael po shijonte pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tij të parë debutues ‘Faith’. Albumi fitoi disa çmime…

Details

Historia e së premtes famëkeqe të datës 13-të

Çdo vit, bizneset në gjithë botën humbin nga 700 deri 800 milion dollarë, në datën 13-të, në ditën e premte, pikërisht sepse njerëzit ndihen të frikësuar të dalin dhe të kryejnë punët e tyre të zakonshme. Ka shumë teori rreth asaj se pse njerëzit i frikësohen datës 13, kur ajo i bie të jetë në…

Details

OJQ ‘AKTIV’ fton të rinjtë e Kosovës që të propozojnë iniciativa të bashkëpunimit rinor

Organizata Joqeveritare ‘AKTIV’, ka ftuar të gjitha grupet studentore dhe rinore të përkatësive etnike që të propozojnë iniciativa të bashkëpunimit rinor, të cilat do të mbështeten përmes projektit të titulluar ‘Transformimi i perceptimeve konfliktuale përmes rritjes së angazhimit qytetar dhe komunitetit në Kosovë’. Radio KFOR-i ka kontaktuar menaxherin e projekteve në OJQ ‘AKTIV’, Aleksandar Rapajic,…

Details

Nga 15 nëntori, ngasësit e automjeteve gjobiten për mos posedim të pajisjeve dimërore

Policia së Kosovës, konkretisht Divizioni i Komunikacionit Rrugor, përmes fushatës “Këshilla kryesore si të përgatitemi për ngasje gjatë dimrit!”, apelon tek të gjithë vozitësit që t’i respektojnë rregullat e komunikacionit për ngasje të sigurt gjatë dimrit, e cila përfshihet nga data 15 nëntor 2020, deri më 15 mars 2021. Radio KFOR-i kontaktoi drejtorin e Divizionit…

Details