Adelina Paloja dhe Lule Elezi përfaqësuan Kosovën në Bullgari

Organizuar nga Filharmonia e Sofies, mbështetur nga Ministria e Kulturës së Bullgarisë, sopranoja Adelina Paloja dhe pianistja Lule Elezi përfaqësuan Kosovën në  Festivalin Europian të Muzikës në Sofie të Bullgarise. Ishin të shumtë ata që kishin zënë ulëset në ‘Chamber Hall’ të Filharmonisë së Sofies, për të ndjekur këtë koncert të muzikës klasike, ku dy…

Details

ARMATA shfaqë sonte dokumentarët “Kope“ dhe “N’Agim”

Kino ARMATA, po vazhdon të ketë aktivitete të shumta, të cilat po e pasurojnë jetën kulturore të Prishtinës. Sonte me fillim nga ora 20:00 do të shfaqen dy dokumentarë: “Kope“ dhe “N’Agim”. “Kope” paraqet pjesët e jetës së përditshme të fermerëve që jetojnë me kopetë e deleve në malet e Sharrit, ndërsa “N’Agim”sjellë rrugëtimin e…

Details

Mbahet konferenca për të rinj ‘Leap in Prishtina’

Sot (12.03.19) në orën 09:30 ka filluar konferenca ndërkombëtare ‘Learn Engage Act Progress – LEAPin Prishtina’, e cila do të përfundoj në orën 16:00. Kjo konferencë ka në fokus inovacionin, IT dhe teknologjitë moderne, sipërmarrjen, zhvillimin e karrierës dhe tregimet motivuese që stimulojnë lidershipin dhe suksesin. LEAPin Prishtina sjell energjinë dhe vizionin e Samitit LEAP,…

Details

Pesë herë Kampione e Kosovës në KBF Prishtina, Irma Konjusha: Me disiplinë dhe punë arrihet çdo gjë

Emisioni i pasdites “Macchiato Lounge”, në Radio KFOR,  sot (12.03.19) u nderua me prezencën e musafirëve, kapitenen e Klubit Basketbollistik për Femra Prishtina dhe njëherit pesë herë fituese e titullit – Lojtarja më e mirë e vitit në Kosovë, Irma Konjusha  si dhe trajnerin e KBF Prishtina, Fidan Shatri. Moderatori i Radio KFOR-it, Artan Syla,…

Details

Nis së shpejti turniri i Ping-Pongut

Në këtë epokë teknologjike, ku telefonët e mençur po na e rrëmbëjne shumicën e kohës, më shumë se çdo gjë tjetër, na nevojiten më shumë aktivitetet sportive. Një i tillë është edhe aktiviteti i ditës së nesërme (13.03.19), që do të mbahet në qendrën “Termokiss”, në Prishtinë, nga ora 20:00. Admiruesit e sportit të ping-pongut,…

Details

Thirrje për aplikim në fushën artit nga Serbia e Kosova

‘Serbia and Kosovo – Intercultural Icebreakers’, është programi i radhës ndërkulturor në mes të Kosovës dhe Serbisë, që vjen nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, në Serbi. Programi i cili do të mbledhë 16 të rinj nga Kosova dhe Serbia, kësaj radhe fton rininë artdashëse që ti bashkohen projekteve për kulturë dhe…

Details

‘Dita e Kasandrës’, vjen si vetëdijësim për mbrojtjen e arinjve

‘Bear Sanctuary Prishtina’ dhe ‘Thesaret e Natyrës’, me datën 23 mars organizojnë shënimin e ‘Ditës së Kasadrës’, përmes aktivtetit “Ecja për Kasandrën”, që tashmë është bërë tradicionale. Ky aktivitet vjen për arushën Kasandra, që u gjetë e braktisur në mars të vitit 2013 diku në oborrin e një restauranti të mbyllur, në fshatin Duhle të…

Details