Kujdes, minat janë ende të pranishme!

Informohuni mirë nëse jetoni në afërsi apo nëse vizitoni zona potencialisht të rrezikshme. Nëse vëreni ndonjë objekt të dyshimtë, qëndroni larg, kurrë mos iu afroni dhe mos i prekni apo lëvizni. Nëse vëreni ndonjë objekt të dyshimtë, raportojeni tek autoritetet (të rriturit), në mënyrë që institucionet e autorizuara të mund ta asgjësojnë atë në mënyrë…

Details

Klubi Letrar ‘TermoLit’ organizon ‘Open Mic’

Organizimi i ‘Open Mic’, ka për qëllim ringjalljen e skenës artistike, duke rishfaqur veten dhe komunitetin në mënyrën më të denjë dhe gjithëpërfshirëse, që i takon rinisë multikulurore të Kosovës.  Klubi Letrar ‘TermoLit’ tregon se eventi do të organizohet më 6 shkurt, nga ora 19:00, në Termokiss, dhe se është i hapur për të gjitha…

Details

Automatizimi i energjisë elektrike, mënyra më e mirë e kursimit

Bota e sotme teknologjike ka sjellë mënyra të shumta të funksionimit, të cilat jo veç kontribuojnë në sigurinë tonë, por janë edhe në të mirë të ambientit. Komandimi i pajisjeve elektrike në shtëpi përmes pajisjeve teknologjike mbi të gjitha do të thotë para të kursyera.Inxhinieri softuerik, Endrit Toplica në një intervistë për Radio KFOR-in, ka…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 31 janar të vitit 1959, Elvis Presley u rëndit për herë të tretë në pozitën e parë të  toplistave britaneze me këngën ‘One Night / I Got Stung’. Presley ishte në ushtri në kohën kur kënga u rëndit e para. Në këtë date te vitit 1969, Led Zeppelin performuan në ‘The Fillmore East’ të…

Details

Të rejat javore në teknologji

Edhe kjo javë, sa i përket teknologji, ka qenë e larmishme me shumë informacione.  Megjithëse ka lëvizje të vazhdueshme. Në mesin e javës, tregu i kriptomonedhave humbi 130 miliardë dollarë, në vetëm 24 orë, ku sipas të dhënave të CoinMetrics, Bitcoin ra me 4%, ndërsa Etherium me 7% . Lajme të reja na solli edhe…

Details

Fakte interesante në Radio K4

Bota në të cilën jetojmë, shumë herë, na befason me ngjarje të pabesueshme, saqë gjërat dhe ndodhitë që i dëgjojmë na duken shumë të pazakonta. Tash, përmes Radio K4 do t’i mësoni disa fakte të reja dhe interesante: -A e keni ditur se hipopotami është një nga kafshët më të rënda dhe më të mëdha…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 janar të vitit 1956, Elvis Presley filloi të regjistrojë albumin e tij te parë në studion RCA në New York. Në mesin e këngëve të regjistruara ishte edhe version i Presleyt të këngës ‘Blue Suede Shoes’ të kënduar në origjinal nga Carl Perkins. Në këtë datë në vitin 1975, Bee Gees filluan regjistrim…

Details

Hite të përzgjedhura në Radio K4

Muzika e mirë, gjithmonë, ndikon pozitivisht në disponimin e të gjithëve. Prandaj, Radio K4 përpiqet t’ju ofrojë disponim të mirë, si përmes emisioneve argëtuese ashtu edhe përmes muzikës së përzgjedhur. Sot, si çdo ditë tjetër, për ju veçojmë disa nga hitet më të njohura: Scorpions – Wind Of Change The Police – Every Breath You…

Details

Me filma fantastik përfundon janari dhe nis shkurti

Sikurse kishte nisur, në të njëjtën mënyrë, do të përmbyllet muaji janar dhe do të nis muaji shkurt, me filma të mrekullueshëm, në të cilët janë të përfshirë aktorë të njohur të botës filmike. Poshtë lajmit listojmë titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ’Harper’ – Data e publikimit: 29 janar Filmi ‘The…

Details