Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 9 korrik, të vitit 1958, këngëtari Johnny Cash, nënshkroi kontratën e parë me shtëpinë diskografike ‘Columbia Records’, për të cilën punoi për 30 vjet dhe lansoi mbi 60 albume. – Sot feston ditëlindjen këngëtarja, kantautorja dhe njëherit aktorja Courtney Love, e lindur në vitin 1964. Ajo ishte ikonë e viteve të 90-ta, me…

Details

Michael Bolton, një yll tjetër i skenës muzikore

Me mbi 30-të albume të publikuara, hite të shumta, që sollën shumë çmime, paraqitje dhe suksese të panumërta karakterizojnë karrierën e Michael Bolton. Michael Bolton ka lindur në vitin 1953 dhe është një tekstshkrues dhe këngëtar i zhanreve pop-rock dhe ‘soul Bolton’. Ai dominoi skenat dhe shijet e të rinjve të viteve 80-të dhe 90-të.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 8 korrik, të vitit 2016, reperi kanadez Drake, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tij të katërt të incizuar në studio, të titulluar ‘Views’. Në këtë album reperi kishte bashkëpunime me Adele, Michael Bublé dhe Taylor Swift. – Në këtë datë, të vitit 1995,…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Faljes’

Jo më kot thuhet që të gabosh është njerëzore, ndërsa të falësh është hyjnore! Pikërisht sot ,7 korrik, është ‘Dita Ndërkombëtare e Faljes’, e cila ka për synim të inkurajojë faljen si një element të rëndësishëm të shëndetit personal të njeriut. Në një prononcim për Radio KFOR-in, publicistja Ganimete Pashoja- Myftiu, tregoi këndvështrimin e saj…

Details

Sot shënohet “Dita Botërore e Çokollatës”

Data e sotme, 7 korrik i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Çokollatës”. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për çokollatë me qumësht, çokollatë të nxehtë, tortë me çokollatë apo diçka tjetër të zhytur në çokollatë, kjo ditë është për gjithçka që ka të bëjë me çokollatën dhe për adhuruesit e saj. Por nga vjen çokollata…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 7 korrik, të vitit 1969, bendi The Beatles, lansuan këngën e tyre të famshme “Here Comes The Sun”. Kjo këngë arriti të klasifikohet në pozitat e para në shumë shtete të botës dhe është një nga këngët që e karakterizon grupin. – Në këtë datë, të vitit 1984, këngëtari Prince, ishte në pozitën…

Details

Rrugë e gjatë por e suksesshme për Lady Gaga-n

Stefani Joanne Angelina Germanotta e njohur botërisht me emrin Lady Gaga është personaliteti i ditës së sotme në rubrikën “Artist of the day”. Gaga ka lindur më 26 mars të vitit 1986, ndërsa ka bërë një rrugë të gjatë deri tek suksesi që gëzon në ditët e sotme. Si 17 vjeçare u bë pjesë e…

Details

Sporti nuk njeh kombësi

Sporti unifikon njerëzit pa marrë parasysh racën apo religjionin. Një shembull i mirë se si sporti bashkon njerëzit e të gjitha komuniteteve është padyshim edhe sporti i Rugby-t, që është një sport relativisht i ri por shumë premtues për vendin tonë. Më shumë rreth këtij sporti na tregon zyrtarja për media në Federatën e Rugby-t…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 6 korrik, të viti 2019, kënga ‘Old Town Road’ nga  Lil Nas X, theu rekordet e top listës amerikane ‘Hot 100’, duke u bërë kënga e parë hip-hop që qëndron për 13 javë në pozitën e parë. Rekordin për qëndrimin më të gjatë në këtë pozitë, e kishte kënga ‘Lose Yourself’, nga Eminem.…

Details