Rritet numri i rasteve me gripin e zakonshëm në Kosovë

Javët e fundit, institucionet shëndetësore në vend kanë pasur një fluks më të madh të qytetarëve me grip sezonal. Ngjashmëria që kanë simptomat e gripit të zakonshëm me CoViD-19, kanë bërë që shumë qytetarë të dyshojnë se mund të jenë të prekur me virusin korona. Në mënyrë që të sjellim një pasqyrë të përgjithshme të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 dhjetor të vitit 1995, Michael Jackson lansoi single-in e tij të gjashtë në Mbretërinë e Bashkuar. Kënga ‘Earth Song’, qëndroi për gjashtë javë në krye të top listave. Në këtë ditë të vitit 2000, grupi U2 bënë paraiqtjen e tyre të parë në emisionin ‘Saturday Night Live’, duke performuar këngët ‘Beautiful Day’ dhe…

Details

Dekorimet për festat e fundvitit

Festat e fundvitit janë një periudhë që e gëzon çdo gjeneratë. Mirëpo, një pjesë e rëndësishme e këtyre festave, janë padyshim edhe dekoret e ndryshme në qendra, sheshe e gjithashtu edhe shtëpitë tona. Dekorimet për festat e fundvitit nuk kanë ndonjë ligj të shkruar sesi duhet të dekorojmë, por megjithatë janë disa trende të cilat…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 dhjetor të vitit 1980, John Lennon u qëllua pesë herë me armë nga 25 vjeçari, Mark Chapman jashtë ndërtesës Daktota në New York, ku ai jetonte me bashkëshorten e tij Yoko. Chapman e kishte pritur Lennon jashtë apartamentit që nga mëngjesi dhe i kishte kërkuar një autograf më herët gjatë ditës. Pikërisht me…

Details

Gjenjda aktuale me Covid-19

Bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë (MSh) së Kosovës, vetëm gjatë ditës së djeshme (06.12.21) nga 1.817 testime, 4 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Sipas MSh-së, gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes nga CoViD-19, ndërsa në total numri i rasteve aktive është 318 persona. Sa i…

Details

Sot vihet në pah rëndësia e aviacionit civil për zhvillimin shoqëror dhe ekonomik

7 Dhjetori, në kalendarin e Kombeve të Bashkuara i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil”. Për të kuptuar rëndësinë e kësaj dite, Radio KFOR-i ka zhvilluar intervistë me Drejtorin e Përgjithshëm të Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, z. Bujar Ejupi, i cili nënvizoi rëndësinë që ka aviacioni civil në zhvillimin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 dhjetor të vitit 1991, George Michael dhe Elton John ishin në pozitën e parë, në top listën e këngëve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me një version live të këngës ‘Don’t Let the Sun go Down on Me’. Të gjitha përfitimet që morën nga kjo këngë ata i dhuruan për bamirësi.…

Details

Kujdesi në komunikacion gjatë sezonit të dimrit, Policia e Kosovës apelon për kujdes

Policia e Kosovës, si një nga institucionet kryesore për sigurinë e qytetarëve, vazhdimisht apelon që të keni kujdes të shtuar në komunikacion gjatë stinës së dimrit. Radio KFOR-i kontaktoi me Policinë e Kosovës, të cilët kanë ndarë disa këshilla dhe rregulla që duhet të respektojnë të gjithë pjesëmarrësit në trafik, gjatë sezonit të dimrit: “Asnjëherë…

Details