“Pema e miqësisë” mbjellët edhe në Prishtinë

Në të gjitha kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor, si në në Prishtinë, Beograd, Tiranë, Shkup, Podgoricë dhe Sarajevë, do të mbillen pemë, në kuadër të Iniciativës Rajonale ‘Pema e Miqësisë’, e cila ka nisur nga Fondi Evropian për Ballkanin (EFB). Përmes një njoftimi për media, Drejtoresha Ekzekutive e “EFB-së”, Aleksandra Tomaniq (Aleksandra Tomanić), ka treguar për…

Details

Mesazhe dashurie dhe lumturie, nga dëgjuesit e Radio KFOR-it

“Familja dhe shoqëria janë dy nga kontribuuesit më të mëdhenj të lumturisë ”. Kjo thënie nga autori amerikan Jon C. Maxwell, padyshim që përmban shumë domethënie të vërtetë. Lumturia në fakt është një koncept shumë i gjerë dhe relativ për shumë kultura dhe njerëz të ndryshëm, por padyshim që familja dhe shoqëria krijojnë ngrohtësi dhe…

Details

“TOKA” hap aplikim për Super–Vullnetarë, në disa komuna në Kosovë

Tash e tre vite Organizata Jo-Qeveritare (OJQ) “TOKA”, ka filluar të implementojë programin e Vullnetarizmit Edukativ në Kosovë, ku të rinjtë angazhohen në klube të shkollave të ndryshme në Kosovë, duke fituar shumë miq, aftësi dhe duke ndikuar pozitivisht tek shoqëria dhe komuniteti. “TOKA” përsëri ka hapur aplikimin për Super –Vullnetarë. Pikërisht për këtë risi,…

Details

Teatri Dodona, këtë vikend mirëpret fëmijët me shfaqje

Pas një periudhe kufizuese, për shkak të pandemisë së virusit ‘Covid-19’, muaji tetor, në Teatrin “Dodona”, në Prishtinë është rikthyer me repertoar të pasur të shfaqjeve për fëmijë dhe të rritur.  Të vegjlit, tashmë do të mund të ndjekin shfaqje të ndryshme, si “Mustaqoshi Larosh”, në regji të Melihate Qenës, e cila do të jepet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 30 tetor të vitit 1959, Cliff Richard dhe grupi The Shadows, ishin në në pozitën e parë në top listën e muzikës britaneze me këngën ‘ Travellin’ Light’ . Në këtë ditë në vitin 1971, Pink Floyd  publikuan  albumin e tyre të gjashtë , ‘Meddle’ në SH.B.A. Albumi përmbante hitet ‘One of these days’…

Details

Nesër hapet ekspozita “Dhuna nuk fshehet mrena mureve” 

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) nesër (30.10.20), nga ora 10:00 deri në orën 16:00, organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”, në sheshin Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë. Kjo ekspozitë ka për qëllim të ngrisë vetëdijen e qytetarëve të Kosovës në lidhje me dhunën në familje dhe për t’i njoftuar ata…

Details

Për herë të parë në Kosovë organizohen “Klasa të poezisë”

Duke parë se arti, letërsia, diversiteti kulturë dhe poezia kanë një ndikim në formësimin e vlerave të individit dhe ndryshimin e mënyrës së jetesës “YARL” (Youth Are the Real Leaders), për herë të parë në Kosovë, organizon “Klasa të poezisë”, që do të zgjasin për 3 muaj. Radio KFOR-i kontaktoi, drejtoreshën ekzekutive të “YARL”, Kosovare…

Details

Këshilla të nevojshme për personat që vuajnë nga hipertensioni

Hipertensioni nënkupton presion të lartë të gjakut dhe është një sëmundje shumë e përhapur në popullatën e rritur. “Hipertensioni influencohet shumë nga stili i jetesës”, kështu tha për Radio KFOR-in, Dr. Tarion Krasniqi dhe më tutje veçoi disa këshilla të nevojshme për të gjithë: “Personat që vuajnë nga hipertensioni duhet te kenë shumë kujdes edhe…

Details