Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 15 gusht,  feston ditëlindjen këngëtari dhe aktori, Joe Jonas, pjesëtari i grupit Jonas Brothers, lindur në vitin  1989, në Arizona. Në vitin 2009 albumi i tyre ‘Lines, Vines and Trying Times’, ishte një nga albumet më të dëgjuara në Amerikë. – Me 15 gusht, të vitit 1979, bendi Led Zeppelin lansuan albumin…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Bota është e mbushur me njerëz, vende dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse. A e keni ditur për shembull se gjarpërinjtë mund të ndjejnë tërmetin shumë më herët, ata mund të ndiejnë një tërmet që vjen nga 121 km dhe deri në pesë ditë para se të ndodhë ai apo a e keni ditur gjithashtu…

Details

Efekti i ngjyrave në jetën tonë

Ngjyrat dhe emocionet kanë lidhje të forta mes vete. Secila ngjyrë mund të krijojë emocione dhe ndjenja të ndryshme. Ato na bëjnë të ndihemi të lumtur apo të mërzitur, të uritur apo të relaksuar. Ngjyrat të cilat dominojnë veshjen tonë, tregojnë shumë për ne, për gjendjen tonë shpirtërore dhe mënyrën se si ndihemi. Radio KFOR-i…

Details

Pandemia CoViD-19 dhe festa e ditëlindjes në distancë

Ditëlindja është një festë e veçantë për të gjithë ne. Pavarësisht nëse është një festë e mbushur me tullumbace apo një darkë me miqtë, ditëlindjet na kujtojnë festën për jetën të rrethuar nga më të dashurit tanë. Mirëpo, pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, bëri që gjithandej botës kremtimi i ditëlindjes të kthehej në një ‘festë…

Details

Majtakët sot shënojnë ditën e tyre

Të gjithë i kemi veçoritë dhe cilësitë tona që na dallojnë nga njëri tjetri, qoftë për sa i përket zakoneve apo edhe karakteristikave të tjera, prandaj është evident fakti që secili njeri shquhet për diçka të veçantë që posedon. Të veçantë, padyshim që janë edhe njerëzit që shkruajnë apo bëjnë veprime të tjera me dorën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 gusht, të vitit 2017, këngëtari David Bowie, u paraqit në  serialin teliviziv ‘Twin Peaks: The Return’. Regjisori i serialit në fjalë, kishte planifikuar që këngëtari Bowie të lunate në këtë serial, por këngëtari ndërroi jetë në vitin 2016. Në këtë paraqitje të Bowit, që shokoi të gjithë, pamjet ishin marrë nga arkiva…

Details

Fillojnë aktivitetet për edicionin e 10-të të festivalit të artit në Mitrovicë ‘Green Fest’

Nën sloganin “The past. The present. The Change”, festivali ‘Green Fest’ sivjet trajton pabarazinë në nivele të ndryshme. Në këtë vit jubilar, përpos ndryshimit në koncept, festivali ka ndryshuar paraqitjen vizuale dhe formën e organizimit dhe transmetimit të programit. Për herë të parë, si rezultat i gjendjes pandemike, gjithçka do të zhvillohet online dhe në…

Details