Hapet në Prishtinë ‘Galeria 17’

Jeta kulturore në kryeqytet do të pasurohet edhe me një hapësirë tjetër, ku artistët do të kenë mundësi t’i paraqesin veprat e tyre artistike, në galerinë më të re në vend. Kjo është “Galeria 17”, e cila do të shërbej për edukim, aktivizëm dhe eksperimentime artistike të guximshme, ndërsa si mision do të ketë që…

Details

Dhuro gjak, shpëto jetë!

Gjaku është përbërës i rëndësishëm i trupit tonë dhe me gjithë përparimin e mjekësisë, nuk mund të prodhohet nga industritë farmaceutike, ndaj i vetmi burim i tij është dhurimi i gjakut nga njerëzit vullnetmirë. Një shembull i mirë për gjithë të tjerët është çifti, Florentina Salihu – Dushi dhe Gëzim Dushi, të cilët që nga…

Details

Toleranca, vlerë thelbësore që bartë misioni i Radio KFOR-it

Tolaranca është një nga vlerat më të larta që një shoqëri apo individ mund të ketë. Radio KFOR-i në misionin që bartë tashmë dy dekada përmes programit, fushatave, mesazheve që përcjellë, shpërfaqë përkushtimin dhe punën për të krijuar tolerancë dhe bashkëpunim në mes të gjitha komuniteteve në Kosovë. Në ‘Ditën Ndërkombëtare të Tolerancës’, që shënohet…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në këtë ditë me 1962, The Beatles performuan live në Radio Luksemburg, për programin ‘Friday Spectacular’duke performuar dy këngët e tyre ‘Love Me Do’ dhe ‘P.S.I love you. Me 16 nëntor të vitit 1974, John Lennon po kryesonte listën e këngëve më të mira me hitin e tij ‘Whatever Gets You Through The Night’ në…

Details

Bëhu babadimër, jepi buzëqeshje një familjeje!

‘Vrapo Babadimër’ vjen edhe këtë vit si një prej aktiviteteve më të bukura të fund vitit, iniciativë kjo tradicionale që si synim ka ti dalë në ndihmë familjeve në nevojë, e gjithashtu përmes saj Kosova promovohet me aktivitete të bukura dhe humane. Mini-maratona ‘Vrapo Babadimër’, organizohet nga OJQ ‘Projekti 5 Cent’, e drejtuar nga Jusuf…

Details

Situata aktuale me Covid-19 në Kosovë

Me qëllim të parandalimit të infektimit dhe mbrojtjes nga COVID-19, Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje qytetarëve, që të vaksinohen me vaksinën kundër COVID-19. Drejtori i Informimit dhe njëherit Specialisti i Shëndetit Publik në Ministrinë e Shëndetësisë, Dr. Faik Hoti, në një prononcim dhënë Radio KFOR-it, pohoi se vaksinimi është mënyra më e sigurt për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në këtë ditë në vitin 1966, The Doors nënshkruan zyrtarisht kontratën me shtëpinë diskografike Elektra Records duke vendosur për publikimin e shtatë albumeve të reja. Me 15 nëntor në vitin 2000, bendi All Saints u shpërblyen në ‘MTV Europe Awards’, për këngën më të mirë pop, Ricky Martin fitoi çmimin për artistin më të mirë…

Details

Të rejat javore në teknologji

Duket që fillimviti i 2022-tës, do të na sjellë mundësi të shumta zgjedhjeje mes telefonave të mençur. Është Goolge, që po planifikon të prezantojë telefonin e palosshëm Pixel, derisa Samsung, në ngjarjen e parë prezantuese që pritet të mbahet me 4 janar, do të fokusohet në prezantimin e telefonit të mençur ‘Galaxy S21 FE’, ku në…

Details

Dita Botërore e Diabetit

Sipas ‘Organizatës Botërore të Shëndetësisë’, rreth 422 milion njerëz në botë vuajnë nga diabeti. Diabeti është sëmundje e cila shkaktohet nga nivelet e larta të glukozës apo sheqerit në gjak. Ekzistojnë dy lloje të diabetit, tipi 1, është mungesa e mjaftueshme e insulinës në gjak dhe tipi 2, është rezistenca ndaj insulinës. Dita e sotme,…

Details