Filloi ‘Java e Bibliotekës në Kosovë’

Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, tashmë ka nisur së realizuari edicionin e 17-të të veprimtarisë kulturore “Java e Bibliotekës në Kosovë”. Ceremonia e hapjes është duke u mbajtur në hollin e Bibliotekës, ku është duke u trajtuar programi kombëtar i arsimimit bibliotekar. Para hapjes së Javës së Bibliotekës, sot (10.04.19) në ora 09:00 është…

Details

Vazhdojnë aktivitetet vetëdijësuese për ambientin

Organizatat Joqeveritare GAIA Kosovo dhe “7 arte”, këtë të enjte (11.04.19), nga ora 15:00 deri në orën 18:00, do të organizojnë aktivitetin e radhës në dobi të ambientit. Përgjatë këtij aktiviteti do të punohet në sistemin e ujitjes, ku do të krijohen mënyra alternative për të ujitur bimët e kopshtit në terasën e Bibliotekës së…

Details

Së shpejti mbahet ‘Panair i Edukimit’

Nga data 16 prill deri më datën 17 prill, në ambientin e Pallatit të Rinisë në Ptrishtinë, do të mbahet ‘Panairi i Edukimit’, që po organizohet nga Education Fair dhe CEO – Congress & Event Organization. Ky panair sivjet shënon eidcionin e 13-të dhe  pjesëmarrësit do të kenë mundësi që të takohen me përfaqësues të…

Details

Të ndihmojmë në rritjen e mirëkuptimit dhe pranimit të autizmit

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme që po realizohen në vendin tonë, për nder të ‘Muajit Botërorë të Autizmit’, më 11 prill, Shoqata e Psikoterapeutëve të Kosovës, fton të gjithë, përfshirë edhe profesionistët e shëndetit mendor dhe fqinjët anembanë botës në debatin e organizuar në mbështetje të autikëve. Në këtë debat, panelistët e ftuar do…

Details

Në teatrin Dodona vjen shfaqja “Të martuarit e lumtur”

Organizata Joqeveritare “Dua”, do të sjell në teatrin Dodona shfaqjen të cilën edhe e ka realizuar në koproduksion me teatrin në fjalë “Të martuarit e lumtur”, të mërkurën (10.04.19), duke filluar nga ora 19:30. Fabula e kësaj shfaqje bënë fjalë për një çift, një mjek dhe një infermiere, të cilët kanë klinikë gjinekologjike private, në…

Details

‘The New York Times’ i kushton një artikull artistit Gashi

Gazeta prestigjioze amerikane “The New York Times”, ka shkruar një artikull për reperin e njohur shqiptar me famë botërore, Labinot Gashi, i njohur me emrin artistik Gashi. Këtë lajm e ka bërë të ditur vet artisti përmes një imazhi të publikuar në rrjetin social Instagram, në të cilin ai numëron mbi 1 milion ndjekës. Artikulli…

Details