Aty ku fëmijët dhurojnë spektakël

Ky fundvit vazhdon të jetë gjithnjë e më argëtues për të gjithë, posaçërisht për të vegjëlit, të cilët vazhdojnë t’i argëtojnë familjarët e tyre përmes koncerteve të ndryshme që përmbledhin një vit pune, argëtimi e përkushtimi. Përmes koreografes dhe udhëheqëses së studios së baletit “Let’s Dance”, Vjollca Llugiqi,  kuptuam më shumë detaje rreth këtij koncerti…

Details

Filharmonia e Kosovës me koncert për festat e fundvitit

Për nder  të Vitit të Ri ‘Filharmonia e Kosovës’,  ka organizuar një program të larmishëm të muzikës klasike, për të përmbyllur vitin 2018. Sot (19.12.18) në një konferencë për media të organizuar nga Filharmonia e Kosovës, u bë e ditur se ‘Koncerti i Viti të Ri’, do të mbahet me datën 23 dhjetor, mirëpo në…

Details

“Behija’s Dance” përfundon vitin me vallëzim

Dashamirët e baletit, posaçërisht prindërit e balerinëve dhe familjarët e tyre, këtë të premte (21.12.2018), do të shijojnë momente magjike nga trupa e baletit “Behija’s Dance”, përmes shfaqjes që ata do të japin, në Teatrin “Faruk Begolli, në AAB, në ora 19:00. Balerina e njohur kosovare, e cila edhe drejton këtë trup të baletit, Behije…

Details

Aktorja Furtuna Aliu nis rrugëtimin në Hollywood

Një aktore e re nga Kosova, Furtuna Aliu, ka filluar hapat e parë drejtë kinematografisë botërore. Ajo aktualisht po vazhdon studimet në aktrim në akademinë prestigjioze të aktrimit ‘Stella Adler Academy’, në Los Angeles. Furtuna aktualisht është duke punuar me aktorin Eric Roberts, i cili po ashtu është vëllau i aktorës së njohur Julia Roberts…

Details

Arbnora Fejza Idrizi thyen rekordin e librit të Guinness-it

Një lule gjidange e punuar me origami, ka hyrë zyrtarisht në librin e Guinness-it nga Arbnora Fejza-Idrizi nga Kosova. Ajo ka thyer këtë rekord duke punuar këtë lule më një ekip ndihmës në madhësi prej 13 metra. Në një intervistë për Radio KFOR-in, Arbnora na tregoi për këtë eksperiencë unike por edhe sfiduese: “Unë qe…

Details