Edona Hamza, aktorja më e re e Hollywood-it

Edhe pse vetëm 10 vjeçare, Edona Hamza me prejardhje nga Podujeva, ka spikatur me talentin e saj prej aktoreje në garën e të rinjëve në Hollywood. Në mesin e 400 të rinjëve, nga të cilët ishin përzgjedhur vetëm 30 prej tyre,Edona pati fatin që të bëhet pjesë e listës përzgjedhëse nga agjentë të njohur botëror…

Details

Çmime të reduktuara në Cineplexx në Prishtinë

Cineplexx në Prishtinë, sot ofron çmime të reduktuara për të gjithë të interesuarit dhe dashamirët e Kinemasë. Me një super-çmim, vetëm 2.80 Euro, në 2 D dhe 5.90 Euro në 3D, mund të shikoni filmin “Bumblebee”. “Bumblebee” është një film fantastik amerikan i realizuar në vitin 2018 dhe kohëzgjatja e tij është 1 orë dhe…

Details

Filmi ‘Gardhi’ një nga filmat më të mirë në botë

Regjisorja Lendita Zeqiri është vlerësuar për regjinë e filmit të saj ‘ Gardhi’. Vlersuesit e faqes ‘Close-Up Culture’, në Amerikë e kanë vlerësuar këtë film në mesin e 30-të filmave më të mirë në botë të metrazhit të shkurtër për vitin 2018. Në këtë vlerësim ky film u rëndit në vendin e 5-të ndërsa në…

Details

Këndi Amerikan sjell leximin inovativ në Kindle

Më fillimin e vitin 2019, a keni edhe ju qëllime që i keni vënë vetes? A është edhe avancimi i gjuhës angleze një ndër qëllimet e juaja këtë vit? Nëse po, Këndi Amerikan në Prishtinë po sjell një metodë shumë efikase për këtë. “Klubi i lexuesëve në Kindle” është ngjarja që më 15 janar me…

Details

Rrjeti OJQ-ve, Demokraica filon këtu ndanë “Çmimin vjetor për kontribut të veçantë për shoqërinë”

Rrjeti i OJQ-ve, “DEMOKRACIA FILLON KËTU” do të ndaj çmimin vjetor për kontribut të veçantë për shoqërinë nga komuna e Podujevës, si vlerësim që i bëhet personaliteteve të ndryshme nga shoqëria civile. “Duke ndarë këtë çmim ne synojmë të inkurajojmë të rinjtë dhe të nxisim ndryshime pozitive në komunën e Podujevës” thanë për Radio KFOR-in,përfaqësuesit…

Details

Trajnim falas për karrierë në Skënderaj

Më 12 janar, duke filluar nga ora 10:30,  në komunën  e Skënderajt do të mbahet trajnim falas për karrierë.   Ky trajnim vjen në kuadër të projektit “Edukimi dhe Riintegrimi përmes Zhvillimit në Karrierë”, të cilin është duke e implementuar OJQ Yellow dhe është finacuar nga GIZ. Përmes këtij projekti synohet të përgatiten të rinjët…

Details

Dua Lipa së shpejti publikon këngën e re

Pop ylli botëror Dua Lipa ka prekur majat e suksesit vitin që sapo kemi lënë pas. Ajo është paraqitur në shumë festivale duke sjellur hite të shumta dhe duke u vlerësuar me çmime prestigjioze. Së fundmi ajo ka paralajmruar se po punon në këngën e saj më të re të titulluar ‘Swan Song’. Kjo këngë…

Details

10 librat më shitur gjatë vitit 2018

Meqë filluam vitin e ri 2019, në vazhdim do t’ju sjellim titujt e librave më të shitur përgjatë vitit 2018. Për të ditur më shumë dhe më saktë, ne kemi kontaktuar Librarinë Dukagjini, nga të cilët morëm të dhëna se cilët ishin librat më të shitur, duke përfshirë periudhën kohore nga janari e deri në…

Details