Majlinda Kelmendi sërish triumfon në xhudo

Xhudistja nga Kosova Majlinda Kelmendi ka rrëmbyer medaljen e artë në ‘Grand Prix’, që u zhvillua në Tel Aviv të Izraelit, duke mposhtur izraeliten Gili Cohen. Majlinda ka arritur që të mund Cohen në kategorinë deri 52 kilogramë për vetëm 35 sekonda. Deri tek medalja e artë ajo arriti duke mposhtur fillimisht xhudisten nga Gjeorgjia…

Details

Vazhdojnë para-ndejat e UNUM Festivalit

ZoneClub, UNUM Festival dhe Zone Electronic, nesër (26.01.19) organizojnë para-ndejën e radhës të UNUM Festivalit, duke prezantuar DJ-të dhe performuesit më të mirë në botë. Kësaj radhe, Zone Electronic Series mirëpret para-ndejën e dytë të festivalit UNUM me super  DJ eleganten, Vera. DJ setet e Vera Heindel nga koleksioni i saj jetësor i pllakave Vinyl janë…

Details

Fillon shfaqja e filmave në kuadër të “Ciné Clubs”

Nga data 30 janar, miqtë e Aleancës Franceze në Prishtinë dhe dashamirët e filmit, do të kenë mundësi që përsëri këtë vit të shoqërohen me filma të ndryshëm në kuadër të ‘Ciné Clubs’.  Filmi i parë që do të transmetohet për këtë vit, titullohet “Comme des garçons”. Filmi në fjalë, do të transmetohet duke filluar…

Details

Mësoni për astronominë – shkencën më të vjetër në botë

Në qendrën ‘Termokis’ në Prishtinë nesër (25.01.19) duke filluar nga ora 17:00 do të mbahet një diskutim mbi astronominë, në kuadër të klubit të shkencave ekzakte. Themeluesja e organizatës ‘Astronomy Outreach of Kosovo’ Pranvera Hyseni, do të jetë e ftuar në cilësinë e ligjërueses e cila do flas mbi shkencën e astronomisë. Ligjërata e Pranverës…

Details

“Artisti i vetëm” shfaqet së shpejti në teatrin Dodona

Me datën 26 janar në teatrin “Dodona”, në Prishtinë do të shfaqet monodrama “Artisti i vetëm”, prej orës 19:00. Kjo ngjarje kulturore veçohet për faktin se atë do ta ndjekë vet autori i tekstit, dramaturgu dhe njiëherit romansieri i njohur gjerman, Ralph Hammerthaler, i cili do të vij enkas nga Berlini për ta parë shfaqjen…

Details

Aleanca Franceze në Prishtinë ofron punëtori për fëmijë

Mundësi të mirë argëtimi dhe shoqërimi për fëmijë, është duke ofruar Aleanca Franceze në Prishtinë, e cila nga java e ardhshme, çdo të enjte, nga ora 18:00 deri në orën 19:00, organizon punëtori të ndryshme. Fëmijët pjesëmarrës do të kenë mundësi të kyçen në vallëzim, teatër, origami, gatim, muzikë dhe vizatim. Njoftohet se punëtoria e…

Details