Pre Hardh Fest 2018

Përmes orës poetike me poezitë e autorit Xhevdet Bajraj, ku Zyrafete Shala do të prezantoj librin e tij “Lëngu i Trëndafilave” të recituara nga Betim Zllanoga dhe Beg Popaj dhe me performancë live të këngëtares Flaka Krelani, “Pre-Hardh Fest” premton festë të madhe sivjet. Në këtë mbrëmje do të jenë prezent edhe Nikoqiri i Festivalit…

Details

Dita Botërore e Popullsisë

Në kalendarin e Kombeve të Bashkuara për shënimin e datave të rëndësishme të cilat përçojnë jo vetëm mesazhe, por kërkojnë ndërgjegjësim e veprim, është edhe 11 Korriku – Dita Botërore e Popullsisë. Dita Botërore e Popullsisë, e cila synon të përqëndrojë vëmendjen në urgjencën dhe rëndësinë e çështjeve të popullsisë, u krijua nga Këshilli i…

Details

Drita përballet me Malmon në Mitrovicë

Sot me fillim në ora 20:45, në kuadër të xhiros së parë të Uefa Ligës së Kampionëve, në Stadiumin Olimpik të Mitrovicës do të zhvillohet përballja e parë e kampiones së Kosovës në futboll Dritës së Gjilanit dhe kampiones së shumëfishtë suedeze skuadrës së Malmos. KF Drita vjen në këtë përballje pasi kaloi dy xhiro…

Details

Dance performance “Me Too” në Teatrin Dodona

Driton Saqipi sonte do të diplomohet në programin e studimit Master në Koreografi nga Universiteti i Arteve, Tiranë. Në shfaqjen “Me Too” do të perfomojnë Behie Murtezi, Vjosa Mala dhe Mirgeta Lushtaku. Për kustumet është përkujdesur Valdete Mustafa, për koreografi Driton Saqipi, kurse udhëheqës artistik do të jetë Gjergj Prevazi.   Shfaqja do të mbahet…

Details

Ismajl Kadare së shpejti me libër të ri

“Proza e shkurtër, në një vëllim”, është libri më i ri i shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare. Gjatë ditës së djeshme, shkrimtari është takuar me drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Persida Asllani, me ç’rast kanë biseduar rreth botimit të ri të Kadaresë, i cili do të vijë nga Shtëpia Botuese “Onufri”. Lajmin e…

Details

Filmi ‘Martesa’ – pjesë e Festivalit në Sarajevë

Filmi ‘Martesa’ me regji të Blerta Zeqirit ka arritur të jetë pjesë e Festivalit të Filmit në Sarajevë. Këtë vit, ky festival ndërkombëtar ka mbledhur artistë, regjisorë nga gjithë bota dhe do të fillojë me 10 gusht të këtij viti. Filmi trajton temën e një dashurie të pamundur të gjendur në rrethana paragjykuese.   Në…

Details

“Butrinti Summer Festival” mban edicionin e tij të 16-të

Festivali ndërkombëtar i teatrit në Butrint “Butrinti 2000” nisi realizimin e tij mbrëmjen e 8 korrikut, duke sjellë në skenë anktike disa shfaqje nga aktorë shqiptarë dhe ndërkombëtar. Në këtë edicion paraqiten trupa nga Maqedonia, Ukraina, Greqia dhe Shqipëria ndërsa për publikun do të shfaqen vepra të autorëve të njohur botërorë duke mos munguar as…

Details

Aktiviteti ‘Festa e Miqësisë’ përmbyllet me sukses

Koncerti i muzikës ‘rock’ në Gjakovë ka përfunduar mbrëmë në qarshinë e vjetër të qytetit. Kjo festë filloi me këngëtarët Redon Makashi, Aleksandër Gjoka dhe Elton Deda. Ky organizim është bërë nga Komuna e Gjakovës dhe ka mbledhur këngëtar nga vendi dhe rajoni.   Natën finale e përmbyllën këngëtarët Anxhela Pelisteri dhe Mateus Frroku.

Details