Thirrje për paqe

Studentë nga Kosova janë të ftuar që të aplikojnë në programin “Transformimi i konfliktit përmes edukimit për paqe empatike”. Aplikimi është i hapur deri më datën 5 shkurt dhe të gjithë të interesuarit detajet e aplikimit mund t’i gjejnë në vegzën e mëposhtme. https://qkss.org/en/lajmi/thirrje-e-hapur-transformimi-i-konfliktit-permes-edukimit-per-empati-ndaj-paqes/?fbclid=IwAR2pVn8ZjrL2Da58cEazOXDZagkq9MK0ZaSJ0zKyIW8H6GKfT4gjroMoFFg  

Details

Plastika, një nga ndotësit kryesor të ambientit

Çdo vit, rreth 500 miliardë qese plastike përdoren në mbarë botën. Vetëm gjatë dhjetë viteve të fundit, në bot janë prodhuar më shumë plastikë sesa përgjatë gjithë shekullit të kaluar. Plastika është një nga shkaktarët kryesor të ndotjes së ambientit por edhe të ekosistemit. Rreth 9 milion ton mbetje plastike, çdo vit përfundon në oqeane,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 janar, të vitit 1965, The Rolling Stones regjistruan dy nga super hitet e tyre ‘The Last Time’ dhe këngën ‘Play With Fire’ në studion RCA në Hollywood, të Kalifornisë. – Në këtë datë, të vitit 1975, Barry Manilow për herë të parë arriti pozitën e parë në Amerikë, me këngën e tij…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Mentorimit’

Çdo vit ‘Dita Ndërkombëtare e Mentorëve’ shënohet më 17 janar dhe është ditë e përkryer për të kujtuar dhe falënderuar një mentor, që ju ka ndihmuar që të arrini aty ku keni arritur sot. Shënimi i kësaj dite na rikujton se mentorimi kontribuon në nxitjen e zhvillimit, paqes dhe të drejtave të njeriut, për të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 janar, të vitit 1970, rock bendi The Doors, performuan live në ‘Felt Forum’, në New York.  Këngët e kënduara u bënë pjesë e albumit të tyre të radhës, të cilin e titulluan ‘Absolutely Live’. – Në këtë datë, të vitit 1976, grupi muzikor Earth, Wind and Fire, u klasifikuan në vendin e…

Details

Çfarë është ‘E hëna blu’?!

Dita e sotme njihet ndryshe edhe si ‘E hëna Blu’, që zakonisht i bie të hënën e tretë të muajit janar të çdo viti dhe njihet si ‘Dita më dëshpëruese e vitit’. Sipas studiuesve, kjo ditë përfshin faktorë të ndryshëm, si distancën nga Krishtlindjet deri tek nata e Vitit të Ri, e deri tek niveli…

Details

Kurseni energjinë elektrike, duke respektuar këto këshilla

Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike KEDS, në vazhdimësi po u bënë thirrje të gjithëve për kursim të energjisë elektrike, sidomos gjatë stinës së dimrit. Në një bisedë për Radio KFOR-in, zëdhënësi i KEDS-it, z. Viktor Buxhala, ndau disa këshilla se si mund të kursejmë energjinë elektrike në shtëpitë tona dhe se cilat janë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 16 janar, të vitit 1988, Tina Turner performoi në ‘Estadio do Maracana’ në Rio de Zhaneiro para një turme prej 180.000 vetash, duke vendosur një rekord të ri të numrit të të pranishmëve në një shfaqje, nga një solo artiste. – Po në këtë datë, të të njëjtit vit (1988), George Michael ishte…

Details

Premierat filmike të javës së ardhshme

Java që vjen, do të vijojë me filma të rinj, me kastë fantastike aktorësh, të cilët do të publikohen premiera nëpër kinema në 2 data të ndryshme të javës së ardhshme, disa do të publikohen me 17 janar dhe disa të tjerë me datën 20, të këtij muaji. Më poshtë lajmit mund të njiheni me…

Details

Një ditë në kalendar edhe për borën

Sot (15.01.23), shënohet ‘Dita Botërore e Borës’, e cila ka për qëllim që të inkurajojë familjet që të krijojnë kujtime të qëndrueshme me fëmijët e tyre si dhe tu ofrojë fëmijëve përvoja me sporte të ndryshme dimërore. Kjo ditë shënohet çdo vit, në të dielën e tretë të muajit janar, e krijuar nga Federata Ndërkombëtare…

Details