Shijo natyrën duke e pastruar atë!

Balkan Natural Adventure si ofruesi kryesor i shërbimit të turizmit në Kosovë, që nesër (4 maj), në ora 9:00, në Qendrën e Vizitorëve në Pejë, organizojnë aktivitetin e pastrimit të ambientit. Te gjithë ata që e duan ambientin e pastër dhe duan t’i bashkon aktivitetit të lartpërmendur, do të kenë të nesërmen më 5 Maj,…

Details

3 Maji – Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

‘Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit’ festohet çdo vit më 3 maj, datë në të cilën është miratuar Deklarata ‘Windhoek’. Kjo ditë është themeluar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në dhjetor të vitit 1993, si një zgjatim i Seminarit mbi Promovimin e një shtypi të pavarur dhe pluralist afrikan. Neni 19 i…

Details

Mbahet punëtori artizanale në ‘Termokiss’

Artizanati mbetet një profesion i çmuar, të cilin mjeshtrit popullorë e kanë përcjellë ndër shekuj zanatin e tyre, nga brezi në brez. Për të mësuar më shumë rreth punëdores artizanale, të shtunën (4 Maj), në Termokiss, prej orës 14:00 do të mbahet një punëtori, ku të interesuarat mund të marrin me vete makinën e qepjes,…

Details

Nesër fillojnë klasat informuese për nënat e reja

‘Action for Mother and Children’ nga nesër (3 maj), e deri në fund të muajit maj, në qytetet të ndrsyhme si në Prishtinë, Ferizaj, Mitrovicë, Drajkovc, Kaçanik, Prizren, Pejë, Dragash dhe Klinë organizon klasë informuese, falas, për nënat e reja. Temat të cilat do të diskutohen janë të ndryshme, si: përgatitja për shtatzëni të shëndetshme,…

Details

Këtë vikend në Gërmi mbahet ‘Love Plus Streetball’

Sivjet shënohet përvjetori i 10-të i ‘Love Plus Streetball’, që organizohet nga ‘Organizata Kosova Population Fundation’ (KOPF) dhe kësaj radhe vijnë me një edicion special. ‘Love Plus Streeball 2019’ tashmë ka bërë përgatitjet e nevojshme dhe fton të gjithë adhuruesit e streetball-it, që të marrin pjesë në edicionin special të këtij viti. Ngjarja organizohet me…

Details

Bebe Rexha rrëmben çmim në ‘Billboard Music Award’

Këngëtarja e mirënjohur botërore Bebe Rexha, rrëmbeu sërish një çmim nga dy kategori sa ishte e nominuar, për krijimtarinë e saj muzikore në ngjarjen e madhe muzikore ‘Billboard Music Award’, e cila u mbajt mbrëmë (01.05.19), në Grand Garden Arena, në Las Vegas të Nevadas, në SHBA. Ylli i muzikës pop, mori çmimin ‘Top country…

Details

‘VentureUP’ mban punëtori për ‘Kontabilitet dhe Financa për studentët e UP-së’

‘VentureUP’ mban punëtori për ‘Kontabilitet dhe Financa për studentët e UP-së’ Trajnimet e organizuara nga VentureUP u japin mundësi studentëve të Universitetit të Prishtinës që të aftësohen më shumë dhe njëkohësisht te jenë më të gatshëm për tregun e punës. Trajnimi i radhës është punëtoria për Kontabilitet dhe Financa, ku në fund pjesëmarrësit do të…

Details