110 vjet nga Kongresi i Manastirit

Biblioteka Kombëtare e  Kosoves ‘Pjeter Bogdani’ sot ka shënuar aktivitete të shumta për nder të 110 vjetorit të Kongresit të Manastirit me rastin e standarizimit të gjuhës shqipe që njihet ndryshe edhe si Kongresi i alfabetit të gjuhës shqipe. Për nder të kësaj dite ‘Biblioteka Kombëtare e Kosovës’ ka organizuar  një sërë aktivitetesh për ditën…

Details

Stina Shala në “America’s Got Talent”

Përkufizimi i termit ‘Talent’, do të thotë dhunti e aftësi për të realizuar diçka në mënyrë të përsosur e kreative, zotësi që e shquan një njeri në një spektër të caktuar. E këtë dhunti padyshim që e gëzon edhe 12  vjeçarja nga Prishtina, Stina Shala, të cilës fillimisht familjarët ia spikatën talentin për këngën dhe…

Details

Përfundon me sukses aktiviteti i bamirësisë ‘Let’s Dance’

Për të katërtin vit me radhë,  njerëz të vullnetit të mirë u bënë pjesë e ngjarjes me karakter bamirës ‘Let’s Dance’, organizuar nga Fondacioni ‘Aksioni për Nëna dhe Fëmijë’. Qëllimi i kësaj ngjarje është që të mbledhë fonde për të mbështetur programe të ndryshme shëndetësore për nëna dhe fëmijë, për të siguruar medikamente, pajisje mjekësore,…

Details

‘BarCamp Prishtina’ rikthehet me edicionin e tij të artë

Katër folës nga edicionet e kaluara të Barcamp-it do të rikthehen më 7 nëntor, për të festuar edicionin e 50-të, të këtij aktiviteti. Konferenca jo-formale BarCamp, e mundëson prezantimin e ideve, inovacioneve dhe diskutimet e hapura rreth çështjeve me tema të ndryshme, duke ofruar tema të reja për çdo edicion. Ky edicion jubilar i ‘BarCamp…

Details

Organizata ‘George William Youth’, e zotuar për fuqizimin e rinisë në Kosovë

Organizata ‘George William Youth Association’ (përfaqësuese e organizatës ‘YMCA’ në Kosovë), në kuadër të projektit ‘Youth Speak – Question Time’, financuar nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, ka organizuar katër panele që kanë për qëllim  të fuqizojnë të rinjtë në Kosovë dhe për të krijuar mundësi për të diskutuar për çështje që i shqetësojnë ata. Asistent…

Details

Lansohet projekti “Përqendrohu në Ngasje”

Me qëllim të reduktimit të aksidenteve në komunikacion, në veçanti të atyre me pasoja fatale, Policia e Kosovës, sot ka mbajtur një konferencë, dedikuar gjendjes së sigurisë në trafik, masave të ndërmarra, bashkëpunimit dhe bashkërendimit të aktiviteteve me akterët tjerë si dhe lansimin e projektit sensibilizues të titulluar “Përqendrohu në ngasje”. Në një prononcim për Radio…

Details

Filmat nga Kosova në festivalin e Frankofonisë

Edicioni i 18 -të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë, do të filloj nesër (2.10.2018) në Prishtinë nga ora 20:00 në në kinëmanë ‘Cineplexx’, me shfaqjen e filmit ‘Au Revoir là – haut’, nga Albert Dupontel. Festivali organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, ‘Aleancën Franceze të Prishtinës’, ‘Ministrinë e…

Details

Hapet ‘Panairi i prodhimeve vendore bujqësore’ në Prishtinë

Me moton “Mendo për nesër, blej prodhime vendore”, sot (01.11.2018) në sheshin “Zahir Pajaziti”, Komuna e Prishtinës do të hap panairin e prodhimeve vendore bujqësore. Ekonomitë familjare dhe ndërmarrjet bujqësore prodhuese dhe përpunuese të Prishtinës, do t’i ekspozojnë prodhimet e tyre, me ç‘rast vizitorët e panairit do të njoftohen për së afërmi me prodhimet vendore.…

Details

Karriera dhe jeta e Leze Qenës përmes fjalëve dhe fotografive

Gazeta online për art dhe kulturë’ KultPlus’ , më 5 nëntor, nha ora 14:00, në Qendrën Informative dhe Kulturore të Bashkimit Evropian, organizon “KultWoman me…..”, kësaj radhe me aktoren Leze Qena e cila me këtë rast do të ndajë me audiencën tregimin e jetës së saj. Leze Qena ndër gratë më të suksesshme shqiptare,  në…

Details

Tako punëdhënësin e ardhshëm në ‘Panairin e Punës’ në Prizren

Prizreni do të hapë ‘Panairi i Punës’, me datën 31 tetor 2018, në qendrën sportive ‘Sezai Surroi’, duke ia mundësuar të rinjve të takohen me punëdhënës të mundshëm dhe ti prezantojnë shkathtësitë e tyre. Kompanitë pjesëmarrëse do të paraqesin vendet e lira të punës apo praktikës në punë për punë-kërkuesit në këtë qytet. Këshilltarja për…

Details