“Artisti i vetëm” shfaqet së shpejti në teatrin Dodona

Me datën 26 janar në teatrin “Dodona”, në Prishtinë do të shfaqet monodrama “Artisti i vetëm”, prej orës 19:00. Kjo ngjarje kulturore veçohet për faktin se atë do ta ndjekë vet autori i tekstit, dramaturgu dhe njiëherit romansieri i njohur gjerman, Ralph Hammerthaler, i cili do të vij enkas nga Berlini për ta parë shfaqjen…

Details

Aleanca Franceze në Prishtinë ofron punëtori për fëmijë

Mundësi të mirë argëtimi dhe shoqërimi për fëmijë, është duke ofruar Aleanca Franceze në Prishtinë, e cila nga java e ardhshme, çdo të enjte, nga ora 18:00 deri në orën 19:00, organizon punëtori të ndryshme. Fëmijët pjesëmarrës do të kenë mundësi të kyçen në vallëzim, teatër, origami, gatim, muzikë dhe vizatim. Njoftohet se punëtoria e…

Details

Publiku e do sërish në skenë shfaqjen “Bretkosa”

Pas suksesit të madh që gëzoi premiera e shfaqjes “Bretkosa” dhe kërkesave të shumta për tu ri-shfaqur ajo, më 24 janar do të shfaqet sërish “Bretkosa” në Teatrin Kamertal të AAB-së, në ora 19:30. Regjisorja e e kësaj drame psikologjike me elemente komike, Burbuqe Berisha, na njoftoi më në detaje rreth fabulës së shfaqjes respektive,…

Details

KultPlus vazhdon me përkrahjen e grave

Portali ‘KultPlus’ në Prishtinë ka organizuar një takim në formën e rrëfimeve me gra të suksesshme në fusha të ndryshme në Kosovë. Pjesë e rrëfimit në hapjen e ‘KultWoman’, sot (23.01.19) do të jetë e ftuar pianistja dhe profesoresha Lejla Pula e cila do të rrëfej për karrierën e saj profesionale. Në këtë takim të…

Details

Komuna e Gjialnit mbetet model në fushën e pastërtisë

Performanca e mirë e vullnetarëve në aksionin “Ta Pastrojmë Kosovën”, ndihmoi Komunën e Gjilanit që të jetë fituese në fushën e pastërtisë, duke fituar një grant me vlerë prej 100 mijë euro, nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Me këtë rast në një pornoncim për media, Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka…

Details

Elma Kameri shpallet hendbollistja më e mirë për vitin 2018

Hendbollistja nga Gjakova, Elma Kameri është shpallur hendbollistja më e mirë për vitin 2018 në Kosovë, duke luajtur me petkun e Klubit të Hendbollit për Femra në Istog. “Viti 2018 ka qenë i suksesshëm si për skuadrën ashtu edhe për kombëtaren. Edhe për mua personalisht ishte një vit i suksesshëm. Po ndjehem e nderuar që…

Details

Vetëdijësim për mbrojtjen e mjedisit dhe të kafshëve përmes ecjes në parkun e Gërmisë

Agjensia ‘GoToBalkans’ në Prishtinë, ka organizuar një aktivitet atraktiv për të gjithë adhuruesit e ecjes malore. Të interesuarit do të shijojnë bukuritë e Parkut të Gërmisë dhe në veçanti vetëdijësimin për mbrojtjen e mjedisit dhe të kafshëve. Ecja do të përfshij 10 km, duke filluar nga Gërmia tek ‘Pylli i Arinjve Prishtina’. Themeluesi i ‘Goto…

Details