Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 4 shkurt në vitin 1939, këngëtari i famshëm Frank Sinatra u martua me Nancy Barbato në një ceremoni private në New Jersey. Ata kishin tre fëmijë: Nancy, Franc Jr dhe Tina Sinatra. Çifti u divorcua në vitin 1951. Në vitin 2012 pikërisht me 4 shkurt, këngëtarja Adele ishte një nga këngëtaret më të dëgjuara…

Details

Policia e Kosovës e përkushtuar në zbatimin e masave anti-covid

Situata me Covid-19 javëve të fundit në Kosovë, ka rezultuar me numër të lartë të infektimeve. Policia e Kosovës që nga fillimi i pandemisë në përputhshmëri me vendimet mbi parandalimin e Covid-19, ka shqiptuar gjoba për të gjithë personat dhe bizneset që nuk kanë respektuar masat anti-covid. Rreth punës së tyre gjatë kësaj kohe dhe…

Details

Kujdes nga minat!

Minat dhe mjetet e pashpërthyera janë ende kërcënim për sigurinë e njerëzve në Kosovë. Sipas Planit Kombëtar të Çminimit, Kosova pritet të pastrohet nga të gjitha lokacionet e rrezikshme dhe të kontaminuara me eksploziv, deri në vitin 2025. Sipas të dhënave zyrtare, janë gjithsej 75 lokacione të tilla.

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Pas 7 viteve të ndarjes së grupit të famshëm me 3 shkurt të vitit 2013,  grupi ‘Destiny’s Child’ u shfaq në një performancë sërish bashkë në kampionatin e futbollit amerikan Super Bowl. Grupi u paraqit pa paralajmrim duke befasuar të gjithe dhe performoj disa nga super hitet e tyre: Independent, Single Ladies dhe Women. Me…

Details

Cineplexx sjell premierën “Moonfall” në Kosovë

Cineplexx si çdo herë edhe këtë javë ka pasuruar programin me premiera botërore. Të gjithë fansat e filmave fanta-shkencë, që nga nesër (03.02.22), do të kenë mundësi të shijojnë premierën e filmit Moonfall. Premiera në fjalë përmban një ngjarje shumë interesante që i dërgon aktorët në një mision shpëtimi, pasi një forcë misterioze rrezikon jetën…

Details

Energjia elektrike mund të kursehet edhe gjatë gatimit

Pothuajse të gjithë duan të kursejnë në faturat e tyre mujore të energjisë elektrike, por jo të gjithë ia dalin në këtë aspekt, posaçërisht gjatë stinës së dimrit, kur kemi nevojë të ngrohemi dhe të shfrytëzojmë pajisjet e domosdoshme për jetesë. Por, ekzistojnë disa mënyra të kursimit të energjisë edhe gjatë përgatitjes së ushqimit, të…

Details

Rëndësia e dozës përforcuese kundër COVID-19

Me paraqitjen e variantin Omicron, e cila po nxit një rritje të re të rasteve të COVID-19, duke përfshirë edhe prekjen e personave të vaksinuar plotësisht, sipas profesionistëve marrja e dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19, është më se e nevojshme. Për rëndësinë e marrjes së dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19, Radio…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot me 2 shkurt këngëtarja Shakira, feston ditëlindjen e saj ajo ka mbushur 45 vjet. Këngëtarja ishte në pozitën e parë në vitin 2001 me hitin e saj ‘Whenever Wherever’ dhe në vitin 2006 kryesonte top listat me këngën e saj ‘Hips Don’t Lie’. Ajo është artistja më e famshme kolumbiane e të gjitha kohërave,…

Details

NË KËTË DATË, NË MUZIKË VEÇOJMË KËTO NGJARJE

Në këtë ditë të vitit 1992 George Michael dhe Elton John kryesuan top listën e këngëve më të mira në Amerikë dhe Mbretërinë e Bashkuara me këngën e tyre ‘Don’t Let The Sun Go Down On Me’. Të gjitha paratë e fituara nga kjo këngë u dhuruan për shërimin e Sidës. Me 1 Shkurt të…

Details