Radio, një nga mediat më influencuese në botë

Radio pa dyshim është një nga mass mediat më influencuese dhe më me ndikim në shoqëri. Ky medium është lehtë i çasshëm për informacione në kohë reale, argëtim dhe edukim nëpërmes programit që ofron. Fuqia e radios është shumë dimensionale. Ky medium arrin tek secili, duke sjellë informacionin më shpejt se çdo medium tjetër, sidomos…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 shkurt, të vitit 1974, ka lindur këngëtari britanik Robbie Williams. Ai fitoi famën më të madhe si pjesë e bendit ‘Take That’, për të vazhduar karrierën e tij solo e duke arritur suksese edhe më të mëdha. Ai vlerësohet si artisti britanik me albumet më të shitura në Angli dhe fituesi më…

Details

Ndihmojeni fëmijën tuaj të zbulojë botën e leximit

Të lexuarit është një prej formave kryesore të zhvillimit tek fëmijët, por me zhvillimin e teknologjisë leximi si formë e të mësuarit është më pak i preferuar nga fëmijët. Sipas psikologes, Antigona Qenaj faktorët që ndikojnë në uljen e motivimit tek fëmijët, në rast konkret që lidhen me ndërtimin e shprehive të mira, mund të…

Details

Filmat premierë që dalin në kinema javën e ardhshme

Bazuar në datën që e karakterizon javën që vjen, 14 shkurtin, ditën e të dashuruarve, shumica e filmave që publikohen gjatë ditëve të ardhshme, kanë për temë pikërisht dashurinë, ku pasqyrohen histori të këndshme dhe interesante të dashurisë. Sjellim datat dhe titujt e këtyre e filmave premierë: Filmi ‘The Resurrection of Charles Manson’ – Data…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Ishte 12 shkurti, i vitit 1997, kur Snoop Dogg dhe Sean Combs (Puff daddy) mbajtën një konferencë për media, duke kërkuar përfundimin e rivalitetit në mes të rap grupeve nga Bregu Lindor dhe ai Perëndimor i Amerikës, duke përmendur se ky rivalitet i mori jetën reperit të famshëm 2 Pac. – Me 12 shkurt,…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e Vajzave dhe Grave në Shkencë’

Sot (11 shkurt), festohet ‘Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë’, në përputhje me Objektivat e Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin e Qëndrueshëm. Ishte 22 dhjetor, i vitit 2015, kur Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë, për të krijuar një ditë ndërkombëtare vjetore, për të njohur rolin e rëndësishëm që…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore me më të rejat në teknologji, këtë javë e fillojmë me kompaninë Sony, apo me kufjet e reja PlayStation VR2, të cilat Sony do t’i vendos në treg me datën 22 shkurt, 2023. Çmimi i këtyre kufjeve pritet të jetë 550 dollarë, ndërsa për to, do ju nevojitet edhe një mbushës, çmimi i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 11 shkurt, të vitit 1981, ka lindur këngëtarja, Kelly Rowland e cila ishte pjesë e grupit Destiny’s Child. – Në po këtë datë, të vitit 2012, këngëtarja e famshme Whitney Houston, u gjet e vdekur në suitën e saj në hotelin Beverly Hilton në Los Angeles. Ajo pritej të performonte atë natë në…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Muaji shkurt, po vazhdon që të jetë shumë i pasur me premiera muzikore. Edhe këtë javë, foneteka e Radio KFOR-it është shtuar me shumë këngë të reja, si nga repertoari ndërkombëtar ashtu edhe nga ai vendor. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR, për këtë…

Details

Vend i lirë pune për kamarier/e, në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it, në Prishtinë

Kontingjenti zviceran i KFOR-it ka hapur një pozitë të lirë pune për kamarier apo kameriere në restorantin ‘Swisshouse’, në kampin Film City, në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it, në Prishtinë. Kualifikimet e nevojshme për këtë pozitë, janë: – Të ketë përfunduar arsimin bazë, – Një vit përvojë pune, – Njohuri bazë të gjuhës angleze, shqipe…

Details