Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 10 shkurt të vitit 2001, albumi i këngëtares Jennifer Lopez,  ‘Jlo’ ishte në pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira në Amerikë. Po ashtu, ajo ishte protagoniste kryesore në filmin  ‘The Wedding Planner’, që ishte filmi më i shikuar atë vit, duke e bërë Lopez këngëtaren e parë në histori…

Details

Ndahen çmimet ‘Brit Awards’, Dua Lipa shpërblehet sërish

Mbrëmë me 8 shkurt, në Londër, janë ndarë çmimet prestigjioze në muzikë ‘Brit Awards’, për të shpërblyer artistët për punën e tyre në industrinë e muzikës. Edicioni i 42-të i këtij spektakli, solli në skenë emrat më të mëdhenj të muzikës, siç janë Ed Sheeran, Adele dhe Sam Fender, të cilët u paraqitën me performanca…

Details

Mbi 1.7 milion doza të vaksinës janë dhënë në Kosovë, nga fillimi i procesit të vaksinimit

Nga të dhënat e fundit që ka publikuar Ministria e Shëndetësisë, duke ju referuar statistikave të Institutit Kombëtarë të Shëndetësisë Publike të Kosovës, prejse ka filluar procesi i vaksinimit, në Kosovë janë dhënë gjithsej 1.794.993 doza të vaksinës kundër COVID-19. Bazuar në të njëjtat statistika, mbi 800 mijë qytetarë të Kosovës, janë vaksinuar me dozën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 shkurt të vitit 1956, Elvis Presley publikoi këngën e tij  ‘Heartbreak Hotel’,  prodhuar nga RCA Records. Albumi me këtë këngë shitit rreth  300,000 kopje vetëm në javën e parë dhe duke arritur pas disa muajsh në 1 milion, duke e bërë këtë këngë rekordin e artë të këngëtarit. Në këtë datë të vitit…

Details

Kujdes nga minat!

Minat janë ende të pranishme. Numri i përgjithshëm i thirrjeve nga qytetarët për mina dhe mjete të pashpërthyera, vetëm gjatë vitit të kaluar ishte 341 thirrje. Numri i përgjithshëm i mjeteve të gjetura gjatë aksioneve në fushat e minuara dhe nga thirrjet e qytetarëve, është 802 mjete shpërthyese. Mjeti më i madh i gjetur, ishte…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 shkurt në vitin 2001, Katy Perry e cila ishte vetëm 16 vjeçare në atë kohë, publikoi albumin e saj ‘Gospel’, me emrin e saj të vërtetë Katy Hudson. Në këtë datë të vitit 2015, këngëtari britanik Sam Smith fitoi katër çmime Grammy në Amerikë, përfshirë çmimet prestigjioze për rekordin më të mire, këngën…

Details

Filmi “Marry Me”, premierë në Cineplexx

Këngëtarja dhe aktorja e famshme Jennifer Lopez, është protagonistja kryesore e filmit më të ri ‘Marry Me’, e cila do të luaj përkrah këngëtarit të njohur Maluma. Cineplexx për të gjithë adhuruesit e filmit sjellë në ekranin e dy kinemave në Prishtinë dhe Prizren, këtë premierë me 10 shkurt, nga ora 18:00. Yjet e muzikës,…

Details

A priten reduktime të energjisë elektrike?

Një nga temat kryesore në vend gjatë muajve të fundit ka qenë çështja e energjisë elektrike, ngritja e çmimit, ndërsa reduktimet janë vetëm disa prej temave të trajtuara pothuajse çdo ditë. Për tu njoftuar me gjendjen momentale me furnizim me energji elektrike në Kosovë, Radio KFOR-i, kontaktoi zëdhënësin e KEDS-it, z. Viktor Buzhala, i cili…

Details