Po afrohet ‘Dita e familjes’, në Cineplexx

Cineplexx, po vazhdon të sjellë premierat botërore, ku këtë të shtunë, me 19 shkurt, në të dy kinematë, në Prishtinë dhe në Prizren, do të shfaqet filmi “Maya the Bee 3”. Bashkë me shfaqjen e filmit do të dhurohen edhe 40 kuponë nga Blissville, pasi Cineplexx po organizon me këtë rast edhe ngjarjen ‘Dita e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

15 shkurti i vitit 2015, padyshim ishte dita e këngëtarëve Mark Ronson dhe Bruno Mars, të cilët arritën 1 milion shitje të këngës ‘Uptown Funk’, vetëm 10 javë pasi ishte publikuar. Këngë ishte kolona zanore e filmit ‘Fifty Shades of Gray’ dhe u bë kënga me e transmetuar në Mbretërinë e Bashkuar. Në këtë datë…

Details

Dr. Ilir Tolaj apelon qytetarët për vaksinim të plotë

Nga fillimi i procesit të vaksinimit e deri më sot, në Kosovë janë dhënë mbi 1.8 milion doza të vaksinës kundër Covid-19. Rreth rëndësisë së vaksinimit dhe efikasitetit të tij, Radio KFOR-i zhvilloi një intervistë me infektologun, z. Ilir Tolaj: “Numri i të vaksinuarve me dy doza është i kënaqshëm dhe ky proces në Kosovë…

Details

Gjendje stabile e furnizimit me energji elektrike

Radio K4 po vazhdon me fushata ndërgjegjësimi të qytetarëve të Kosovës për kursim të energjisë elektrike. Për fat të mirë nga ‘KEDS Kosova’, nuk lajmëron për reduktime apo probleme të theksuara dhe aktualisht furnizimi është pa ndërprerje, përveç zonave ku do të ketë punime në rrjete, të cilat priten të sanohen sa më shpejt. Së…

Details

Të festojmë për dashurinë – Urime Shën Valentini

“Të dua sot, të dëshiroj nesër dhe për prezencën tënde do të kem nevojë përgjatë gjithë jetës sime”. Është kjo njëra ndër frazat me të cilën përkufizohet ndjenja më sublime që një çift mund të kenë ndaj njëri tjetrit, e që është – dashuria. Pikërisht sot (14 shkurt), është data, në të cilën festohet për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Pikërisht sot me 14 shkurt në diten e të dashuruarve në vitin 2015, Lady Gaga u fejua me aktorin Taylor Kinney. Ajo konfirmoi lajmin dy ditë më vonë, duke postuar një foto të unazës së diamantit në formë zemre në Instagram me titullin, “Ai më dha zemrën e tij në ditën e Shën Valentinit dhe…

Details

Të rejat javore në teknologji

Këtë javë, aplikacioni Signal ka gëzuar përdoruesit me funksionin e ri që po e sjell për përdoruesit e tyre. Zyrtarë të Signal, kanë njoftuar se kanë filluar me lansimit e opsionit i cili i lejon që përdoruesit të ndërrojnë numrin e telefonit në llogarinë e tyre, mirëpo pa humbur bisedat, grupet dhe mesazhet ekzistuese në…

Details

Një këngë, nuk mund të bëhet hit, pa Radio

Duke kujtuar rolin e Radios, si mjet i fuqishëm informimi që promovon dialog, tolerancë dhe paqe në mbarë botën dhe na kënaq të gjithëve me muzikë, Shtetet Anëtare të UNESCO-s në miratim me Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në vitin 2011, shpallën 13-të shkurtin si ‘Ditë Ndërkombëtare të Radios’. Pikërisht për këtë ditë,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Këngëtari britanez Robbie Williams ka lindur sot me 13 shkurt të vitit 1974. Williams  fitoi famën më të madhe si pjesë e bandit ‘Take That’, për të vazhduar karrierën e tij solo duke arritur suksese edhe më të mëdha. Ai vlerësohet si artisti britanez më albumet më të shitura në Mbretërinë e Madhe dhe fituesi…

Details