Ferizaj përmes fotografive shpalos trashëgiminë kulturore

Në kuadër të agjendës së aktiviteteve të “Ditëve të Diasporës”, në oborrin e Bibliotekës “Sadik Tafarshiku” në Ferizaj, Muzeu i Qytetit atje ka hapur ekspozitën me fotografi nga Trashëgimia kulturore e trevës së Ferizajt. Për tu informuar më shumë lidhur me këtë ekspozitë në Ferizaj, Radio KFOR-i kontaktoi përgjegjësin e Njësisë për Trashëgimi dhe Muze…

Details

Stadiumi “Fadil Vokrri” nikoqir i Super Kupës së Kosovës

Ka pak ditë që është inauguruar stadiumi që mbanë emrin e legjendës së futbollit të kosovës dhe njëherit ish-presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri. Pas ndeshjes së zhvilluar ditë më parë ku luajtën veteranët e Flamurtarit dhe Prishtinës, dy skuadra që në të shkuarën i ka përfaqësuar Vokrri, stadiumi “Fadil Vokrri” më…

Details

Marigona fituese në Konkursin Ndërkombëtar të Operas në Portofino

Për sorpanon e njohur Marigona Qerkezi, çmimet janë bërë rutinore. Ajo së fundmi është vlerësuar me çmimin special në garën e 4-të të këndimit operistik në Portofino të Italisë, ku performoi në mesin e 250 këngëtarëve lirik nga 48 shtete të botës. Flautistja dhe solo këngëtarja e njohur, e cila suksesshëm po bën karrierë ndërkombëtare…

Details

‘Anibar’ shpall aktiviteteve për të rinjtë

Anibar ka bërë të ditur që në edicionin e saj të 9-të me radhë, i cili do të filloj nga data 13 deri më datën 19 Gusht, do të përfshij katër punëtori studentore. Njoftohet se këto punëtori studentore do të drejtohen nga profesionistë të animacionit nga e gjithë bota, ku do të kenë lloj-llojshmëri të…

Details

Sot Prizreni shtron sofër për bashkatdhetarët

Qyteti i Prizrenit fton të gjithë bashkatdhetarët që të jenë pjesë e mbrëmjes së sotme (31.07.18), në të cilën nën përkujdesjen e Ministrit të Kulturës Kujtim Gashi, në Kejin të Lumbardhit, në sheshin Shatërvan do të shtrohet “Sofra e kurbetqarëve”. Me këtë rast do të organizohet edhe një koncert i madh për bashkatdhetarët. Sipas organizatorëve…

Details

Sot ‘Dita Botërore për Luftë Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore’

Të gjithë jemi dëshmitarë të ekzistimit të rrjeteve të krimit të organizuar në gjithë globin, të cilët mirren me trafikim me njerëz, dukuri kjo prezente gjithandej nëpër botë. Për të luftuar këtë fenomen, Organizata ndërkombëtare për migrim (IOM), shënon sot (30 korrik), ‘Ditën Botërore për Luftë Kundër Trafikimit me Njerëz’. Kjo ditë ka për qëllim…

Details

Vendoset gurthemeli i Qendrës së edukimit jo-formal për rini, në Gjakovë

Sot (30.07.18) në Pjetërshan të Gjakovës, u vu gurthemeli i Qendrës së edukimit jo-formal për rini, si një qendër rekreative për fëmijë dhe të rinj, arritur sipas marrëveshjes në muajin maj, mes Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) dhe OJQ “George Williams Youth Association in Kosovo” (GWY). Në ndërtimin e kësaj qendre parashihet që…

Details

Skena teatrale mbetet pa regjisorin Bekim Lumi

Pas një beteje 2 vjeçare me sëmundjen e kancerit, regjisori dhe profesori i njohur i Fakultetit të Arteve në Prishtinë, Bekim Lumi, ndërroi jetë në orët e hershme të mëngjesit të sotëm. Janë të shumta ngushëllimet që po i bëhen familjes Lumi nga personalitetet të ndryshme të botës së artit dhe jo vetëm. Vdekjen e…

Details

Dita Ndërkombëtare e Miqësisë

30 korriku është përzgjedhur të jetë një ditë e shënuar në kalendarin e Kombeve të Bashkuara. Kjo datë, është shpallur Dita Ndërkombëtare e Miqësisë e cila ka pë qëllim të shpalos rolin që luan miqësia në promovimin e paqes në shumë kultura. Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Miqësisë, OKB-ja inkurajon qeveritë, organizatat dhe grupet…

Details