Kthehen masat kundër virusit Covid-19

Në konferencën e para pak minutash të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, u shpalosën masat e mëtutjeshme për parandalimin e virusit Corona, për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve dhe të vdekurve në Kosovë dhe po ashtu u dhanë zotimet për mbajtjen nën kontroll të situatës në vend. “Do të realizojmë 500 teste…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 5 korrik, të vitit 2008, kënga ‘I Kissed a Girl’, interpretuar nga këngëtarja britanike Katy Perry, ishte për 7 javë në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë. – Në këtë datë, të vitit 2009, këngëtari Michael Jackson, arriti në pozitën e parë të albumeve më të mira, në Mbretërinë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 4 korrik, feston ditëlindjen reperi dhe producenti amerikan, Post Malone, i lindur në vitin 1995. Albumi i tij ‘Beerbongs & Bentleys’, ishte në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë në vitin 2018, ndërsa albumi i tij i parë ‘Stoney’, theu rekordin e Michael Jackson, për kohën e kaluar…

Details

Çka duhet të bëjnë fëmijët që të qëndrojnë aktiv gjatë verës

Profesionistët shëndetësor japin këshilla se si të sillen prindërit karshi fëmijëve të tyre përgjatë pushimeve verore, pas përfundimit të procesit mësimor online dhe pas mungesës së aktiviteteve fizike, si pasojë  e karantinës. “Duhet të gjeni aktivitete sa më argëtuese për të vegjlit tuaj, duke qenë të kujdesshëm që koha e ngrënies dhe ajo e gjumit…

Details

Kujdesi ndaj lëkurës gjatë stinës së verës

Të gjithë ne kujdesemi që të kemi lëkurë të pastër, me qëllim që të mos kemi probleme si aknet, shenjat ose pikat e zeza në lëkurë. Ky kujdes ndaj lëkurës është i domosdoshëm për shëndetin tonë, sidomos gjatë stinës së verës kur shtohen rreziqet që i kanosen lëkurës sonë. Se si duhet të kujdesemi për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 korrik, të vitit 1971, u gjet i vdekur në vaskë anëtari i grupit The Doors, Jim Morrison, në moshën 27 vjeçare. Asnjë autopsi nuk është kryer për vdekjen e tij, ndërsa dyshohet se shkaku kryesor për vdekjen ishte mbidoza nga droga, por vdekja e tij u raportua si “sulm në zemër shkaktuar…

Details

Si të bëhemi versioni më i mirë i vetes sonë?

“Gjithmonë ka një “derë” për të qenë person më i mirë” dhe kjo thënie i referohet mijëra mundësive që mund t’i kemi për të zgjdhur të jemi çdo ditë e më të mirë.  Të gjithë njerëzit, pavarësisht racës, etnisë, gjinisë, moshës…etj, të gjithë kemi apsiratat tona jetësore. Të gjithë duam lumturi, sukses, dashuri dhe prosperitet.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 2 korrik, të vitit 1966, artisti  Frank Sinatra, ishte në pozitën e parë të top listës angleze, me këngën ‘Strangers In The Night’. Kjo këngë ishte kolonë zanore e filmit: ‘A Man Could Get Killed’. – Në këtë datë, u mbajtën 10 koncertet më të mëdha në botë, ku u mblodhën këngëtarët më…

Details

UNDP i dorëzon ‘Njësisë K9’ të Policisë së Kosovës, qen për të zbuluar armë të teknologjisë së re

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë i ka dorëzuar pesë qen ‘Njësisë K9’, të Policisë së Kosovës (PK), kjo duke marr parasysh që teknologjitë e reja, duke përdorur materiale jo tradicionale siç janë polimeret, po përdoren gjithnjë e më shumë në prodhimin e armëve të vogla. “Përmes projektit “Ndihmë për Luftimin…

Details