Sot hapet panairi veror në Deçan

Për të gjithë ata që do të vizitojnë sot (19.07.19) Deçanin, ky qytet sot do të jetë nikoqir i aktiviteteve të organizuara për diasporën “Ditët e Diasporës 2019”.  Panairi në fjalë do të fillojë sot, rreth orës 16:00 dhe do të vazhdoj edhe nesër në qendër të kësaj komune, saktësisht në sheshin “Mentor Tolaj”. Ky…

Details

Artisiti serb Vladimir Miladinovic hap ekspozitë në kinemanë “Lumbardhi” në Prizren

Fondacioni Lumbardhi do të prezentoj sonte ekspozitën “KINO”, si pjesë të procesit të ndërtimit dhe interpretimit të arkivit të kinemasë Lumbardhi. Kjo ekspozitë është realizuar nga artisiti i pavarur Vladimir Miladinovic, që njëherit është edhe rezident i Arkivit UAL dhe Qendrës së Koleksioneve Speciale si hulumtues i arkivit të Stanley Kubrick. Z. Miladinovic përmes ekspozitës…

Details

“Re:Form” ofron maratonë muzike e qejfi në Badovc

Organizimi tradicional “Re:Form”, tashmë po vjen me edicionin e tij 3-të, ditë e natë me muzikë dhe qejf në hapsirë të hapur me pamjen përrallore të Badovcit. “Re:Form” në këtë edicion do të mirpresë publikun në një maratonë muzike e qejfi. Që muzika të jetë në nivelin më të lartë, organizatorët kanë zgjedhur një formacion…

Details

Bukë e kripë e zemërbardhë- Prishtina Gastronomy Festival mbahet këtë vikend

Pas shtyerjes së realizimit të festivalit të gastronomisë javën që e lamë pas “Prishtina Gastronomy Festival”, për shkak të reshjeve të shiut,  organizatorët njoftojnë admiruesit e gastronomisë, që ky festival do të mbahet këtë vikend, me datat 20 dhe 21 korrik, në  sheshin kryesor, në Prishtinë nga ora 12:00. ‘Prishtina Gastronomy Festival’ synon të promovojë…

Details

Në Prizren po vazhdon ‘Panairi i Librit Prizreni 2019’

Qyteti i Prizrenit është pasuruar me tituj të fundit të letërsisë vendore dhe asaj botërore, përmes organizimit të ‘Panirit të Librit Prizreni 2019’. Në qendër të qytetit të Prizrenit, afër shadërvanit ‘Panairi i Librit’, do të mirëpres lexuesit deri me datën 21 korrik të këtij viti, nga ora 09:00 deri në orën 20:00. Botimet ‘Akropoli…

Details

Streetball Kosova këtë vit me shumë risi

Edicioni i 20-të jubilar i ‘Streetball Kosova’ këtë vit do të fillojë me 19 Korrik të këtij viti, në sheshin ‘Skendërbeu’ në Prishtinë.  Ndeshjet do të zhvillohen në shtatë  qytete të Kosovës dhe dy ekipet fituese do të përballen në finalen që do të mbahet me 29 korrik në Prishtinë. ‘Streetball Kosova’ është organizata më…

Details

Sot përmbyllet “Festivali i Artit në Hapësirë Publike”

Pas tetë ditësh, me një agjendë të pasur artistike, sot (18.07.19) përmbyllet “Festivali i Artit në Hapësirë Publike”. Zyrtarja për komunikim nga “Hapu”, Daniela Markaj, në një intervistë për Radio KFOR-in, ka treguar se edhe dita e sotme do të jetë me shumë aktivitete: “Sot në mbrëmje, me fillim nga ora 17:30 e kemi një…

Details