A ekziston miqësi e afërt mes dy gjinive?

A mund të jenë thjesht shokë përgjithmonë një djalë dhe një vajzë? Në shumë filma, seriale televizive apo edhe në libra janë përpjekur të na tregojnë se si një burrë dhe një grua që supozohet të ishin miq, e në fakt përfundojnë të tërhequr nga njëri – tjetri. Për t’ua dëshmuar se sa shumë kohë…

Details

Së shpejti fillon “PRiteN’shesh”

“PRiteN’shesh” dhe Komuna e Prishtinës edhe këtë vit shënojnë festat e fundvitit, në atmosferë festive shoqëruar edhe me aktivitete kulturore e sociale për të qytetin e Prishtinës dhe të gjithë ata që e vizitojnë Prishtinën përgjatë fundvitit. Pjesë e “PRiteN’shesh” është edhe Tregu i Fundvitit, që padyshim e kthen sheshin e Prishtinës në një vendtakim…

Details

Kampanja “Vrapo Babadimër” vjen me edicionin e 4-të

Për të katërtin vit me radhë, në Prishtinë po organizohet kampanja humanitare “Vrapo Babadimër”. Tashmë, në sheshet e Prishtinës janë vendosur shtandet ku të gjithë të interesuarit mund të blejnë kostumet për mini-maratonën e cila do të mbahet më 15 dhjetor, me fillim nga ora 13:00. Për të ditur më shumë rreth këtij organizimi, Radio…

Details

A mendoni se ka ardhur koha që të gjithë të kemi vetura elektrike?

Nevoja dhe domosdoshmëria për mbrojtjen e ambientit, ka bërë që kompanitë shërbyese e prodhuese nga e mbarë bota, të orientojnë veprimtarinë e tyre duke sjellë produkte të cilat kanë kosto të përballueshme për xhepin dhe mbrojtjen e ambientit. Pikërisht për këtë temë Radio KFOR-i  ka intervistuar disa dëgjues: -“Definitivisht mendoj që është koha për veturat…

Details

Punëdore Artizanale në Termokiss

Qendra e drejtuar nga komuniteti në Prishtinë “Termokiss” i cili ka mision reflektimin dhe ndryshimin, të enjten (26 nëntor), nga ora 14:00, organizon punëtorinë artizanale me Gishë Lahu. Të pranishmit mund të mësojnë teknika të ndryshme për të krijuar byzylyk e dekorime të ndryshme për shtëpi, të gjitha të punuara me materiale druri, rruaza të…

Details

A duhet të gjithë të bëhemi vegjetarian?

Njerëzit bëhen vegjetarianë për arsye të ndryshme. Të bëhesh vegjetarian tani është shumë e lehtë, sepse gjatë gjithë vitit mund të gjesh perime dhe fruta të freskëta, poshtu ka shumë restorante që ofrojnë ushqim vegjetarian, prandaj ndikimi i ushqimit me bazë bimore është në rritje e sipër. Të jesh vegjetarian ka disa përparësi. Ekzistojnë disa…

Details