Këngët më të reja në Radio KFOR

Faqja e Radio KFOR-it është vendi ku i mësoni titujt e këngëve të reja çdo javë. Edhe sot, më poshtë lajmit, ekipi i Radio KFOR-it ju sjell vetëm disa nga emrat e artistëve dhe titujt e këngëve premierë, të cilat mund ti dëgjoni në ditët në vijim në Radio KFOR: The Chainsmokers – I Love…

Details

Aktivitete të shumta kulturore ditëve në vazhdim

Muaji maj po duket i mbushur me aktivitete të shumta kulturore, ku të gjithë artdashësit do të gjejnë veten në ngjarje të shijeve të ndryshme kulturore me shfaqje baleti, filma, koncerte të muzikës klasike dhe forma të tjera të artit. Radio KFOR-i më poshtë lajmit ju sjellë disa prej ngjarjeve më interesante që mund ti…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 13 maj, të vitit 1989, këngëtarja Kylie Minogue, arriti që të klasifikohet në pozitën e parë në Angli me këngën ‘Hand On Your Heart’. – Në këtë datë, të vitit 2011, kënga ‘Like A Rolling Stone’, e këngëtarit Bob Dylan, ishte cilësuar si kënga më e mirë e artistit nga revista ‘Rolling Stone’,…

Details

‘Lazdrohu Sport Kids’ shpalosën në Radio K4 aktivitetet e tyre të shumta në natyrë

Stinët pranverë dhe verë, janë stinët ideale për të eksploruar natyrën, për të zhvilluar aktivitete rekreative, për t’i kontribuar shëndetit tonë dhe për të parë bukuritë që ka natyra. Prandaj, muajin maj, Radio KFOR-i ia ka dedikuar kampanjës #hikingk4 , përmes së cilët shpalosim tek dëgjuesit qindra aktivitete rekreative, për të gjitha moshat. Ditën e…

Details

Kufjet ‘SONY Wireless’ po i presin fituesit fatlum

Radio KFOR-i dhe Revista 4You po e vazhdojnë lojën shpërblyese, ku çdo muaj dhurojmë kufje ‘Wireless SONY’. Kësaj radhe fituesit fatlum do të përcaktohen drejtpërdrejtë në emisionet e Radio KFOR-it. Me datën 18 maj, dëgjuesit do të kenë mundësi që përmes telefonatave në emisione, të bëhen pjesë e kësaj loje shpërblyese. Nëse na ndiqni dhe…

Details

Infermierët, heronjtë e mantelit të bardhë

“Infermierët: një zë për të udhëhequr – Investoni në infermieri dhe respektoni të drejtat për sigurimin e shëndetit global”, me këtë moto sot, me 12 maj, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Infermierëve’, për të nderuar komunitetin e miliona infermierëve në botë, të cilët me punën e tyre të përditshme shpëtojnë jetë. 12 maji, ka një rëndësi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 12 maj, të vitit 1984, kënga e famshme këngëtarit, Lionel Richie e titulluar ‘Hello’, arriti në krye të top listave të këngëve më të mira në SHBA dhe Britani të Madhe. – Në po këtë datë, të vitit 1967, u publikua albumi i parë i këngëtarit të ndjerë, Jimi Hendrix, i titulluar…

Details

Përfitimet nga ecja në natyrë

Të qëndroni në formë mund të jetë sfiduese, por është diçka që të gjithë duhet ta bëjmë për të ruajtur shëndetin tonë. Ekspertët e shëndetit thonë se vetëm pak aktivitet fizik siç është ecja, sjell jo pak përfitime shëndetësore, e kjo është e vërtetuar shkencërisht. Edhe Radio KFOR-i, ka filluar muajin maj 2022, me kampanjën…

Details

Filloi ‘Java e Sigurisë Rrugore’

E organizuar nga Kombet e Bashkuara, nën moton ‘Heronjtë e Sigurisë Rrugore’, nga data 9 deri më 15 maj, organizohet ‘Java e Sigurisë Rrugore’. Përgjatë kësaj jave u bëhet thirrje politik bërësve, që të veprojnë për rrugë me shpejtësi më të ulët nëpër qytete në mbarë botën, për të kufizuar shpejtësinë në 30 km/h, në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme, 11 maj, të vitit 1981, këngëtari Bob Marley, humbi betejën me kancerin, në moshën 36 vjeçare. Ai njihet si ikonë botërore e zhanrit muzikor reggae. – Në po të njëjtën datë, të vitit 1991, dyshja suedeze, Roxette, u radhitën në pozitën e parë në SHBA me këngën e tyre ‘Joyride’.…

Details