Së shpejti hapet qendra kulturore për Filozofi dhe Art

Me 14 Nëntor të këtij viti, në Prishtinë për herë të parë do të hapet qendra kulturore për Filozofi dhe Art. Kjo qendër do të hapet nga një grup vullnetarësh të cilët fillimisht kanë themeluar blogun e parë në shqip për filozofi dhe letërsi ‘Visual Sophist’, në rrugën ‘Rifat Berisha’ në lagjen Bregu i Diellit…

Details

“Le Corsaire” sonte sërish para publikut

Shfaqja e baletit “Le Corsaire”, e cila e kishe premierën në fillim të muajit tetor, do të ngjitet sërish sonte në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Një një intervistë që ka realizuar Radio KFOR-i me rastin e premierës së kësaj shfaqjeje, drejtori i Baletit Kombëtar, Ahmet Brahimaj pati treguar që “Le Corsaire”, është shfaqje…

Details

Së shpejti fillon edicioni i radhës ‘BarCamp Mitrovica’

Të hënën e 12 nëntorit, fillon edicioni i 12-të i BarCamp Mitrovica. Ky edicion vjen në kuadër të “Javës Globale të Ndërmarrësisë” dhe do të mbahet në Mitrovicë me fillim nga ora 18:00. Përgjatë BarCamp Mitrovica, siç kanë bërë të ditur organizatorët, do të diskutohet për sfidat dhe mundësitë e të qenurit ndërmarrës në Kosovë.…

Details

Mbjellja e fidaneve në Pyllin e Arinjve

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme atraktive që realizohen në Pyllin e Arinjve Prishtina, kësaj rradhe është menduar për një aktivitet dobiprurës me simbolikë shumë domethënëse për të gjithë, pa përjashtim. Jo më kot është emërtuar “ Pylli, Miqtë e Arinjve” sepse kjo hapësirë shumë shpejt do të pyllëzohet vazhdimisht nga të gjithë ata që…

Details

Vazhdon fuqizimi i gruas në fusha të ndryshme në Kosovë

Porgrami ‘Global Girl Media’ me seli në Kosovë, që ka për qëllim fuqizimin e grave në gazetari dhe botën mediatike ka organizuar punëtori për përfshirjen e grave dhe vajzave në fushën e mardhënieve me publikun me 13 Nëntor të këtij viti, në ambientet e agjensisë së lajmeve ‘Kosovalive’, në Prishtinë. Kjo punëtori udhëhiqet nga Shenaj…

Details

110 vjet nga Kongresi i Manastirit

Biblioteka Kombëtare e  Kosoves ‘Pjeter Bogdani’ sot ka shënuar aktivitete të shumta për nder të 110 vjetorit të Kongresit të Manastirit me rastin e standarizimit të gjuhës shqipe që njihet ndryshe edhe si Kongresi i alfabetit të gjuhës shqipe. Për nder të kësaj dite ‘Biblioteka Kombëtare e Kosovës’ ka organizuar  një sërë aktivitetesh për ditën…

Details

Stina Shala në “America’s Got Talent”

Përkufizimi i termit ‘Talent’, do të thotë dhunti e aftësi për të realizuar diçka në mënyrë të përsosur e kreative, zotësi që e shquan një njeri në një spektër të caktuar. E këtë dhunti padyshim që e gëzon edhe 12  vjeçarja nga Prishtina, Stina Shala, të cilës fillimisht familjarët ia spikatën talentin për këngën dhe…

Details

Përfundon me sukses aktiviteti i bamirësisë ‘Let’s Dance’

Për të katërtin vit me radhë,  njerëz të vullnetit të mirë u bënë pjesë e ngjarjes me karakter bamirës ‘Let’s Dance’, organizuar nga Fondacioni ‘Aksioni për Nëna dhe Fëmijë’. Qëllimi i kësaj ngjarje është që të mbledhë fonde për të mbështetur programe të ndryshme shëndetësore për nëna dhe fëmijë, për të siguruar medikamente, pajisje mjekësore,…

Details

‘BarCamp Prishtina’ rikthehet me edicionin e tij të artë

Katër folës nga edicionet e kaluara të Barcamp-it do të rikthehen më 7 nëntor, për të festuar edicionin e 50-të, të këtij aktiviteti. Konferenca jo-formale BarCamp, e mundëson prezantimin e ideve, inovacioneve dhe diskutimet e hapura rreth çështjeve me tema të ndryshme, duke ofruar tema të reja për çdo edicion. Ky edicion jubilar i ‘BarCamp…

Details