„AJO“ promovon albumin e saj të ri

Ky vikend që po vjen do të jetë i mbushur me aktivitete të ndryshme kulturore. Nesër (14 shtator), Kino ARMATA dhe Komuna e Prishtinës  prezantojnë lansimin e EP-albumit “Besa” të muzikantes Vjollca Robelli, me emrin e saj të ri skenik  ‘AJO’. Këngëtarja Vjollca Robelli u transferua në Londër në 2004 për të studiuar vokalin, muzikën…

Details

Rikthehet Superliga, sot zhvillohen dy ndeshje

Superliga rikthehet sot (13 shtator) me dy ndeshje, të javës së katërt. Në Suharekë, “Ballkani” që nuk njeh humbjen pret “Trepçën ’89”, e cila poashtu nuk ka pësuar ende disfatë. Ky takim fillon në ora 16:00 dhe drejtohet nga gjyqtari Visar Kastrati. Tri orë më vonë, në stadiumin “Fadil Vokrri” do të zhvillohet dueli tjetër…

Details

Udhëtimi dhe të mirat që përfitojmë nga kjo aventurë

Udhëtimi të bën të kuptosh sesa të vegjël jemi në krahasim më botën ku jetojmë. Kjo aventurë e njeriut ka filluar shijohet para shumë viteve, kur dhe u zbuluan mjetet e ndryshme të udhëtimit. Por, udhëtimi nuk është vetëm një aventurë e kërkimit të një ambienti më të mirë jetësor, çdo vit mijëra njerëz, në…

Details

Vikendi sjell festivalin “Ylberi i Prishtinës 2019”

Këtë vikend (14-15 shtator), Prishtina do të mirëpres edicionin e 17-të me radhë të festivalit të fëmijëve “Ylberi i Prishtinës 2019”. Festivali tashmë tradicional, është një ndër ngjarjet më të rëndësishme kulturore për fëmijë që zhvillohet në Prishtinë, ndërsa sivjet mirëpret shumë ansamble e qendra kulturore të fëmijëve, jo vetëm nga qytete të ndryshme të…

Details

Trajnimi multietnik për teatrin bashkon të rinjtë në Prizren

Në kuadër të “Koalicionit të Kosovës për Pajtim”, Qendra për Artin dhe Komunitetin- “Artpolis”,  do të organizojë trajnimin  “Edukimi i Bazuar në Teatër me Bashkëmoshatarë” ku do të përfshijë bashkëmoshatarë nga komuniteti shqiptar, serb, rom, ashkali dhe egjiptian. Programet më të mira dhe më efektive janë ato programe ku përfshihen të rinjtë nga rajoni i…

Details

Mbahet sot konferenca rajonale për sigurinë kibernetike

“Findbug” në bashkëpunim me Kolegjin AAB sot (12 shtator) organizojnë conference rajonale në fushën e sigurisë kibernetike, ku do të trajtohen temat më interesante në fushën e sigurisë kibernetike nga top 10-shja e ekspertëve të sigurisë kibernetike në mbarë botën. Paralel me konferencën do të mbahet edhe edicioni i pestë i punëtorisë “The day when…

Details

Kompletohen ndeshjet gjysmë-finale të Kampionatit Botëror “Kina 2019”

Janë mësuar edhe çiftet e gjysmë –finalistëve në “Kina 2019”, ku gjatë ndeshjeve paraprake ka pasur momente mjaft dramatike dhe  spektakulare. Shtetet e Bashkuara te Amerikës pësuan humbje nga Franca, kurse në takimin e radhës ,Australia siguroi plasmanin  tutje,  duke mposhtur Çekinë. Çiftet e gjysmë –finaliste në “Kina 2019” janë: Spanja – Australia dhe Argjentina…

Details