Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 Maj të vitit 1989, këngëtarja Kylie Minogue, arriti që të klasifikohet në pozitën e parë në Angli me këngën ‘Hand On Your Heart’. Kjo këngë ishte shkruar dhe prodhuar Stock, Aitken & Waterman. – Me 13 Maj të vitit 1998, këngëtari Lenny Kravitz, lansoi albumin e tij të 5-të me radhë, të…

Details

Provimi i Maturës do të mbahet në javën e parë të muajit korrik

Për shkak të situatës së krijuar në vend nga pandemia me virusin ‘Covid 19’, procesi mësimor në shkollat e Kosovës ka vazhduar me mësime online. Përmes një postimi në ‘Facebook’, Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hikmete Bajrami, ka njoftuar se “Provimi i Maturës Shtetërore 2020’, do të mbahet në javën e parë të…

Details

Duke dhuruar dashni, mbështetni çdo viktimë të dhunës në familje në Kosovë

“Dhuro dashni, jo dhunë!”, kështu quhet fushata e nisur para disa ditësh nga TLP-AA (Transformational Leadership Program – Alumni Association). TLP-AA përbëhet nga një ekip prej rreth 300 ish-studentëve, të cilët i kanë përfunduar studimet master dhe programet e certifikuara profesionale në Shtetet e Bashkuara, të mbështetura nga Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim…

Details

Fakte interesante në Radio KFOR

Mësoni më shumë rreth botës së mahnitshme, me fakte interesante për jetën dhe hapësirën të cilat do t’ju mahisin. Radio KFOR-i, kohë pas kohe do t’ju ofrojë disa fakte interesante: – A e keni ditur se Coca-Cola mund t’ju shërbejë edhe për qëllime tjera. Ja një shembull: Nëse keni shenja të pakëndshme të kafshimit të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 12 Maj të vitit 1984, kënga e famshme këngëtarit, Lionel Richie “Hello, arriti në krye të toplistave të këngëve më të mira në Amerikë. Për të realizuar këtë këngë, këngëtari Richie, ishte inspiruar kur ishte më i ri dhe kur turpërohej të fliste me vajza. – Në po këtë datë të vitit…

Details

Si ta zotërojmë artin e të menduarit pozitiv?

“Në vend që të shqetësoheni për atë që nuk mund të kontrolloni, zhvendosni energjinë tuaj në atë që mund të krijoni”, kështu thotë Roy T. Bennett, që është autor i një prej librave më të famshëm se si të rrezatojmë pozitivitet, ta shpërndajmë e ta krijojmë atë – “The Light in the Heart”. Fuqia e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 11 Maj të vitit 1981, këngëtari Bob Marley, humbi betejën me kancerin, në moshën 36 vjeçare. Ai njihet si ikona botërore e muzikës reggae. – Me 11 Maj të vitit 2002, mbi 500 fansa të këngëtarit, Michael Jackson,  organizuan një protestë para studios së inçizimit ‘Sony’, në Berlin, duke thënë…

Details

Hitet që bënë historinë e muzikës në vitet e ’90-ta

“Muzika i jep shpirt universit, krahë mendjes, e bënë imagjinatën të fluturojë dhe i jep jetë çdo gjëje”, kështu ka thënë filozofi Platoni, për muzikën dhe kjo është një ndër mijëra thëniet e bukura që me të drejtë thuren për dhe rreth muzikës. Sot, përmes rubrikës “Best Hits of 90’s”, po ju kujtojmë disa nga…

Details