Në ‘Kino ARMATA’ nga sot fillon “Animation Shorts 101”

Duke flluar nga sot, 25 shkurt, ‘Kino ARMATA’ e nisë edicionin e parë të “Animation Shorts 101”. Në kuadër të “Animation Shorts 101”, do të shfaqen 7 filmave të animuar, të metrazhit të shkurtër, që vijnë nga‘Kino ARMATA’ në bashkëpunim me Alliance Française de Pristina, Ambasadën e Francës në Kosovë dhe IF Cinema. Lista e…

Details

Liga e Kampionëve rikthehet sonte me dy ndeshje

Sonte (25.02.20) do të luhen dy ndeshje, ajo ndërmjet Chelsea që në shtëpi presin Bayern Munich dhe ajo ndërmjet Napoli dhe Barcelonës. Chelsea do ta presë Bayern Munichun në Stamford Bridge, në kuadër të 1/8-së të finales në Ligën e Kampionëve. Të dy skuadrat do të kërkojnë një fillim të mbarë në kuadër të fazës…

Details

Gripi sezonal në Kosovë kalon shifrën 5.500 raste

‘Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës’ gjatë tërë vitit bën mbikëqyrjen permanente të influencës sezonale me intensifikim të aktiviteteve gjatë sezonës dimërore. Ky institut ka bërë të ditur se deri në javën e kaluar janë raportuar 5.520 raste me sëmundje të ngjashme me gripin, prej tyre 409 raste janë me infeksion respirator akut dhe…

Details

Hapet ekspozita “Infrared Exhibition: Additions”

Sot (25.02.20) dhe pasneser (27.02.20) në Fondacionin “Shtatëmbëdhjetë”, do të mbahet ekspozita “Infrared Exhibition: Additions” me kuratore Blerta Hoçia dhe me artistë: Renea Begolli, Endrit Jashanica, Arrita Katona, Blertë Hashani, Zana Begolli dhe Blend Bytyqi. Kjo ekspozitë përmes rezidencave artistike ka për qëllim që të krijoj një dialog publik mbi çështje të caktuara, duke kontribuar…

Details

Shpallen notarët më të mirë për vitin që e lamë pas

Olt Kandirollu, Lisa Emini dhe Joana Jasiqi nga Klubi i Notit “Nemo” në Prishtinë janë shpallur notarët më të mirë të Kosovës për vitin që e lamë pas, 2019, nga Federata e Notit të Kosovës (FNK). Në një deklaratë për media nga Klubi i Notit “Nemo” thuhet se  Olt Kandirollu është mbajtës i pesë rekordeve…

Details

“Tech and Beer” në Prishtina HackerSpace

“Prishtina Hackerspace” e cila udhëheqë me hapësirën krijuese, eksperimentuese, të mërkurën (25.02.20), nga ora 18:00, organizon aktivitetin e radhës “Tech & Beer at PRNHS Pub”. “Në takim nuk do të ketë ndonjë përmbajtje apo folës, por do të ketë vetëm shoqërim”, kështu tha për Radio KFOR-in menaxheri i projekteve në këtë organizatë, Valmir Musatafa: “Këtë…

Details