Bëhu pjesë e shkollës verore në Prishtinë

‘European Summer School 2018’, është shkollë verore e cila organizohet për herë të pestë nga ‘European Young Cell Alumni Kosova’, në bashkëpunimin me projektin ‘Young Cell Scheme’ dhe Universitetin e Prishtinës, në datat 17 shtator deri me 19 shtator. Çdo vit kjo shkollë verore trajton tema aktuale dhe zhvillimet e fundit në Bashkimin Evropian. Këtë…

Details

Stërvitje e hapur për gratë në ragbi

Pavarësisht moshës, gjinisë, përkatësisë fetare, etnike apo nacionalitetit, sporti i ragbit ka bashkuar të gjitha gratë përmes aktiviteteve të ndryshme që vazhdimisht po i organizon klubi i vetëm në Kosovë i ragbit për femra, “Qikat”. Ky klub është krijuar në vitin 2017 dhe përfshinë edhe vajza apo gra që asnjëherë më parë në jetën e…

Details

Muzikë natyrë dhe argëtim në Rugovë

Malet e Rugovës janë vetëm disa nga atraksionet turistike që vizitohen nga turistë të ndryshëm nga rajoni dhe bota, përgjatë tërë vitit. Këtë të shtunë me 1 shtator, adhuruesit e natyrës do të kenë mundësi të argëtohen me DJ të famshmëm, të cilët do të dhurojnë spektakël për  të interesuarit, në organizimin e quajtur ‘Rugova…

Details

29 Gushti – Dita Ndërkombëtare kundër Testeve Bërthamore

Për herë të parë testimi i armëve bërthamore filloi më 16 korrik 1945 dhe nga ajo kohë, rreth 2.000 testime kanë ndodhur tashmë. Fillimisht, amët bërthamore u panë si masë e sofistikimit shkencor apo fuqisë ushtarake, por pa marrë parasysh efektet shkatërruese të testimit të tyrë ne jetën njerëzore dhe rreziqet e pasojat atmosferike. Tashmë…

Details

Të mësojmë më shumë se si të vetëmbrohemi

Meqenëse numri i rasteve të rrëmbimeve, dhunimeve seksuale, vjedhjeve e grabitjeve janë evidente edhe në Kosovë, qendra “Termokiss” ka menduar që përmes disa ushtrimeve dhe ligjeratave falas, të ndihmojë qytetarët për t’u vetëmbrojtur në raste të tilla. Këtë të shtunë, në ora 15:00, do të nis seria e aktiviteteve përkatëse nga profesionisti Florim Ramadani, i…

Details

Si të komunikojmë me lehtë me të prekurit me autizëm

Organizata ‘Autizmi Flet’, me 15 shtator organizon trajnim me temë: “Menaxhimi i sjelljeve te personat me autizëm”. Familjet e të prekurve me autizëm do të kenë mundësinë të marrin ekspertizat e ekspertit për edukim special Ahmet Yalçın Hocaoğlu, i cili do të prezantojë metoda për të menaxhuar sjelljen e personave me autizëm në ambientet e…

Details

“Meant to Be” shpërblehet me çmim në MMVA iHeartRadio

Bebe Rexha pak orë më parë ka shënuar edhe një sukses. Kësaj radhe është fjala për shpërblimin që ka marrë në Kanada. Është MMVA iHeartRadio që ka nderuar këngëtaren me çmimin “Bashkëpunimin më i mirë” në kategorinë “Bashkëpunimi”. Çmimi i dedikohet këngës “Meant to Be”, të cilën Bebe rexha e solli në bashkëpunim me Florida…

Details

Konferencë ndërkombëtare për mardhënien Mjek-Pacient

‘Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK)’, me 13 tetor 2018 për herë të parë do të organizojë Konferencën Ndërkombëtare ‘Profesionisti shëndetësor, Pacienti dhe të drejtat e tyre’. Kjo konferencë do të mbahet në ‘Hotel Prishtina International’ në Prishtinë. Drejtori ekzekutiv i shoqatës së të drejtave të Pacientëve në Kosovë Besim Kodra, në…

Details

Jepi ngjyrë lagjes tënde!

Janë bërë të çdo ditëshme nismat dhe aktivitetet e të rinjëve tanë, kreativiteti i të cilëve po shpaloset përmes ideve të dobishme për vendin dhe shoqërinë në përgjithësi. Këtë të diel, disa të rinj nga  Qendra “Termokiss”, e cila ka për mision këmbimin urban dhe civil, reflektimin dhe ndryshimin, do të mblidhen në këtë qendër…

Details

Dashamirët e kitarës tashmë kanë një adresë

Është i ditur fakti që mësimi i një instrumenti muzikor ndikon drejt për së drejti në krijimin, ruajtjen dhe rifitimin e kujtimeve më me efektshmëri, ngritë vetbesimin, ndihmon në sjellje më të mirë me njerëzit përreth dhe zhvillon kreativitetin. Janë të shumtë ata që dëshirojnë të pasurojnë veten përmes mësimit të ndonjë instrumenti të caktuar muzikor.…

Details