Lansohet databaza e parë e artit në Kosovë

Nesër (07.02.20), duke filluar nga ora 19:00, do të lansohet databaza e parë e artit në Kosovë nga Galeria “Qahili”. Me këtë rast, Radio KFOR-i ka kontaktuar themeluesen dhe njëherit Drejtoreshën Menaxhuese në galerinë “Qahili”, Nita Qahilin, nga e cila mësoi se si është nisur ideja për këtë databazë dhe çfarë do të përmbajë ajo:“Databaza.art…

Details

Diskutim mbi rëndësinë e artit urban në promovimin e bizneseve

Në hapësirat e organizatës jo-qeveritare ‘The Way’ në Prishtinë sonte nga ora 18:00, do të mbahet një prezantim i hapur, nga dizajneri grafik, Atdhe Bekteshi, mbi rëndësinë e artit guerril dhe marketingut. Artisti multi-dimensional dhe dizajneri grafik, Atdhe Bekteshi, për Radio KFOR-in tregoi më shumë për këtë art unik duke dhënë detaje mbi prezantimin e…

Details

Kërkohet kujdes i shtuar në autostradën “Ibrahim Rugova” për shkak të rrëshqitjes së dheut

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit ka njoftuar se si pasojë e reshjeve të vazhdueshme, në autostradën “Ibrahim Rugova”, ka pasur rrëshqitje anësore të dheut, në njërin shirit rrugor, në drejtim të Shqipërisë në hyrje të Vërmicës. Makinat që ndodheshin aty kur ndodhi rrëshqitja kanë pësuar dëme të vogla materiale, por fatmirësisht nuk ka të lënduar…

Details

Kosova pjesë e Kampionatit Europian në karate për kadetë, juniorë dhe U21 i cili fillon sot

Federata e Karatesë e Kosovës mbajti manifestimin për shpalljen e laureatëve për vitin që e lamë pas, 2019. Përmes një ceremonie, u shpërblyen sportistë e trajnerë të sportit të karatesë nga Kosova. Për të mësuar më shumë për fituesit e këtij manifestimi, Radio KFOR-i kontaktoi, përfaqësuesin e klubit të karatesë Llapi, nga Podujeva, Gazmend Havolli,…

Details

Sot promovohet libri ‘Dilemat e Tranzicionit’ nga Ferdi Kamberi

Libri “Dilemat e Tranzicionit” me autor, Ferdi Kamberi, promovohet sot (6 shkurt), në KultPlus Caffe Gallery, nga ora 17:00. Libri në fjalë, është i ndarë në 5 kapituj të ndryshëm, të cilat trajtojnë problemet dhe brengat e njeriut modern në shoqërinë tonë. Temat e shtjelluara në këtë libër janë të ndryshme: tjetërsimi i njeriut dhe…

Details

Mos i hudhni rrobat që nuk ju duhen, dhuroni në TeshaVesha!

Rrobat janë ndër gjërat që pothuajse të gjithë i kemi të shumta në numër. Në sirtarët tanë gjithmonë zënë vend edhe rroba të tilla që nuk i shfrytëzojmë, por hezitojmë t’i largojmë nga  vetja, nga pasiguria se ku do përfundojnë. Por, kjo nuk duhet t’ju shqetësoj më. Kjo pasi falë ndërmarrësisë sociale “TeshaVesha”, të krijuar…

Details

Diskutim mbi rrjetëzimin e organiztatave të Ballkanit që kanë mision bazën në komunitet

Nesër, 6 shkurt , në hapësirën e qendrës ‘Termokiss’, do të mbahet diskutimi për “Presentation Sarajevo 2020”, i cili  është një projekt ndërkombëtar i filluar qysh nga viti 2016 dhe që ka për qëllim revitalizimin e hapësirave të braktisura. Anëtari i ‘Termokiss’, Edonis Hashani, për Radio KFOR-in ka treguar detaje për projektin në fjalë: “Prezantim…

Details

Të gjitha rrugët e kalueshme pas reshjeve të borës në Kosovë

Kosova mbrëmë dhe sot është mbuluar nga reshjet e borës, dukë bërë që disa rrugë të jenë të vështira për qarkullim. Me këtë rast Ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku, përmes faqes së tij zyrtare në ‘Facebook’, ka njoftuar se të gjitha rrugët janë pastruar për zhvillim normal të komunikacionit. Megjithatë, Abdixhiku ka apeluar…

Details

Trajnim për vajza dhe gra për punëdore

Akademia Profesionale INFINIT së bashku me Komunën e Prishtinës, ndihmojnë vajzat e reja në nxitjen e vetëpunësimit, përmes marrëveshjes për subvencionimin e Projektit ‘Fuqizimi profesional i vajzave të reja në produkte “Handmade” (Punëdore)’. Aftësimi profesional në fushën e përpunimit të tekstilit përmes qepjes dhe prerjes si dhe punimit të stolive për vajza dhe gra, ndikon…

Details