Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 16 shtator, të vitit 1979, ka lindur reperi amerikan Flo Rida, në Florida të Amerikës. Në vitin 2008, kënga e tij ‘Low’, e realizuar në bashkëpunim me T-Pain, mbante pozitat e para të top listave muzikore amerikane. – Në këtë datë, të vitit 2006 këngëtari Bob Dylan, u rikthye fuqishëm…

Details

Organizohet kamp shumetnik, për restaurimin e Sahat Kullës

Organizata Trashëgimia Kulturore pa Kufij (CHwB Kosovo), e cila është e përkushtuar për shpëtimin dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore, organizon punëtorinë e radhës ‘Kampi i Restaurimit të Sahat Kullës’,  ku të përzgjedhurit do të punojë në restaurimin e Sahati Kullës në Prishtinës, e ndërtuar në shekullin e XIX-të, me vlera kulturore, historike dhe arkitekturore. Menaxherja…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Demokracisë’

Miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB), sot (15 shtator) shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Demokracisë’, e cila na jep mundësinë të festojmë dhe vlerësojmë shoqërinë tonë demokratike. Qëllimi i shënimit të kësaj dite është promovimi i rolit të demokracisë së hapur midis të gjitha vendeve anëtare të OKB -së dhe të festojë…

Details

Festivali shumetnik “Mirëdita, dobar dan!”, ka hapur thirrje për vullnetarë

Festivali shumetnik “Mirëdita, dobar dan!”, qëllimi i të cilit është inicimi i ndryshimeve për të krijuar një traditë të bashkëpunimit dhe normalizimit të vazhdueshëm të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, do të mbahet së shpejti në Prishtinë, andaj edhe ka hapur thirrjen për vullnetarë. Ashtu sikurse viteve të shkuara edhe sivjet festivali në fjalë, do të…

Details

Shenjat që paralajmërojnë kancerin e sistemit limfatik

Datat e sotme 15 shtator, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Ndërgjegjësimit për Limfomën” dhe ka për qëllim përhapjen dhe njohjen e fakteve në lidhje me limfomat si dhe mbështetjen dhe fuqizimin e njerëzve të prekur me kancer të sistemit limfatik. Për të kuptuar më shumë për limfomat dhe rëndësinë e shënimit të kësaj…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 15 shtator, të vitit 1998, rock artisti i famshëm Marilyn Manson, lansoi albumin e tij të tretë me radhë të titulluar ‘Mechanical Animals’. Disa nga dyqanet më të mëdha siç janë Target, dhe Walmart në Amerikë, refuzuan ta shesin këtë album pasi që këngëtari në fjalë, shfaqej i zhveshur. – Në këtë datë,…

Details

Situata me Covid-19, në Kosovë

Sipas raportit të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në Kosovë nga Covid-19 kanë humbur jetën 14 pacientë të infektuar me këtë virus. Nga ky Institut është bërë e ditur se nga 5.505 testime janë shfaqur edhe 259 raste të reja me Covid-19. Për fat të mirë së fundmi janë shëruar 870 qytetarë duke…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 shtator, të vitit 1974, këngëtari Eric Clapton, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar ‘I Shot The Sheriff’. Kjo këngë ishte shkruar nga Bob Marley. – Në këtë datë, të vitit 1984, u mbajt ceremonia e parë e ndarjes së çmimeve ‘MTV Video…

Details

Shtyhet procesi mësimor, mbyllen edhe çerdhet

Procesi mësimor është shtyrë sërish. Kjo, me masat e reja që kanë dalë nga mbledhja e Qeverisë së Kosovës, që është mbajt në mënyrë elektronike. Vendimi i ri përmban masat anti-CoViD19 ndërsa për shtyrjen e procesit mësimor, specifikohet: “Aktiviteti mësimor në institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar, duke përfshirë edhe institucionet e arsimit parashkollor…

Details