Policia e Kosovës në zbatim të masave anti-kovid

Me qëllim të respektimit të masave mbrojtëse, parandalimit të përhapjes së pandemisë duke vënë në pah interesin e shëndetit publik, Policia e Kosovës në vazhdimësi ka realizuar detyra konkrete në gjithë territorin e Kosovës, duke përfshirë edhe shqiptimin e gjobave ndaj atyre që nuk zbatojnë këto masa. Zyra për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun pranë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 17 gusht, të vitit 2011, kënga ‘Last Friday Night’ e interpretuar nga Katy Perry, ishte në pozitën e parë të këngëve më të dëgjuara në Amerikë. Kjo këngë ishte pjesë e albumit të saj ‘Teenage Dream’. – Në këtë datë, të vitit 1991, rock bendi Nirvana, lansuan video spotin e këngës së tyre…

Details

Ushqimet që duhet konsumuar gjatë stinës së verës

Ushqimi i shëndetshëm, është njëri ndër faktorët kryesor dhe më i rëndësishmi, për mirëqenien tonë. Përveç, aktivitetit fizik, ushqimi i shëndetshëm ndikon që të ndihemi më mirë, të rrisim imunitetin dhe të gëzojmë shëndet të mirë. Radio KFOR-i bisedoi me nutricionisten, Dafina Demolli, e cila ndau disa këshilla për tu ushqyer më shëndetshëm gjatë stinës…

Details

Policia e Kosovës e përkushtuar për rritjen e sigurisë në trafik

Policia e Kosovës është e përkushtuar në mbajtjen e rendit, garantimin e sigurisë publike dhe një prej objektivave parësore për Policinë e Kosovës, është edhe ofrimin i sigurisë rrugore për pjesëmarrësit në trafik dhe parandalimi i aksidenteve. Zyra për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun në Policinë e Kosovës, për Radio KFOR-in ofroi  statistikat e aksidenteve…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 16 gusht, feston ditëlindjen këngëtarja dhe aktorja e famshme Madonna, e lindur në vitin 1958 në Michigan. Ajo njihet për karrierë të suksesshme në muzikë dhe aktrim me albume që arritën në pozitat e para të top listave muzikore në gjithë botën. Disa nga këngët më të njohura të këngëtares janë këngët…

Details

Shumë premiera filmash do të publikohen javën e ardhshme

Është e gjatë dhe shumë e pasur skena botërore e filmave, të cilët do të jepen premierë gjatë javës së ardhshme. Do të kemi përmbajtje të ndryshme filmash, si fabula interesante e histori të jashtëzakonshme, për të gjithë adhuruesit e zhanreve të ndryshme. Për të kuptuar se cilët janë filmat që do të jepen premierë…

Details

Të rejat javore në teknologji

Ashtu sikurse edhe pritej, ngjarja vjetore prezantuese e të rejave të markës Samsung, na solli shumë risi. Së bashku me ‘Galaxy Z Fold 3’ dhe ‘Z Flip 3’, Samsung prezantoi në ngjarjen vjetore edhe dy orë të reja inteligjente: ‘Galaxy Watch 4’ dhe ‘Galaxy Watch 4 Classic’. Dy orët në fjalë, përfaqësojnë një kthesë drastike…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 15 gusht, feston ditëlindjen këngëtari dhe aktori, Joe Jonas, pjesëtari i grupit Jonas Brothers, lindur në vitin 1989, në Arizona. Në vitin 2009 albumi i tyre ‘Lines, Vines and Trying Times’, ishte një nga albumet më të dëgjuara në Amerikë. – Me 15 gusht, të vitit 1979, bendi Led Zeppelin lansuan albumin…

Details

Rëndësia e miqësisë, në jetën tonë

Shoqëria jonë, shpesh herë, tenton t’i kushtojë vëmendje marrëdhënieve romantike, duke menduar se gjetja e personit të duhur, do të na bëjë të lumtur dhe të përmbushur. Por, hulumtimet tregojnë se miqtë, shoqëria, janë shumë të rëndësishëm për mirëqenien tonë psikologjike, duke sjellë më shumë lumturi, sesa pothuajse çdo gjë tjetër. Lidhur me këtë temë,…

Details