Ndihuni krenarë, në ‘Javën e Krenarisë’

Prishtina Pride, duke filluar nga data e sotme 6 qershor e deri më 9 qershor, do të organizojë Javën e Krenarisë, një formë e festimit që gjithashtu po konsiderohet rezistencë paqësore për të adresuar çështje të situatës aktuale të personave LGBTQI+. Java e Krenarisë përmes diskutimeve, ekspozitave artistike, aksioneve rrugore, festave e protestave do t’i…

Details

Intervistë me Kolonelen, Afërdita Mikullovci

Radio KFOR-i realizoi një intervistë me Kolonelen, Afërdita Mikullovci, në lidhje me “Dhomat familjare”, apo siç po i quan Kolonele Mikullovci “Dhoma mike”, të cilën mund ta lexoni më poshtë lajmit: Radio KFOR: Para së gjithash a mund të prezantoheni? Kolonele, Afërdita Mikullovci: Jam Kolonele Afërdita Mikullovci, jam drejtoreshë rajonale e Policisë Rajonale në Mitrovicë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 6 qershor, të vitit 1992, videoja e Guns N’ Roses “November Rain”, debutoi për herë të parë në kanalin MTV. Videoja epike 9-minutëshe, njihet si videoklipi më i shtrenjtë i realizuar ndonjëherë deri në këtë ditë, që kushton jo më pak se 1.5 milionë dollarë. Pjesa më e madhe e buxhetit u shpenzua…

Details

Shënohet sot Dita Ndërkombëtare për luftën kundër peshkimit të paligjshëm, të pa raportuar dhe të pa rregulluar

Peshkimi siguron një burim jetik të ushqimit, punësimit, rekreacionit, tregtisë dhe mirëqenies ekonomike për njerëzit në mbarë botën. Në dhjetor të vitit 2017, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në rezolutën e saj vjetore mbi peshkimin e qëndrueshëm, shpalli 5 qershorin si “Ditën Ndërkombëtare për luftën kundër peshkimit të paligjshëm, të pa raportuar dhe të pa…

Details

Kemi vetëm një botë, ta ruajmë atë

Sot (05.06.22), festohet “Dita Botërore e Mjedisit”, e cila synon të na ndërgjegjësoj për ruajtjen e mjedisit dhe që ne të veprojmë me aksione të ndryshme për ruajtjen dhe pastrimin e mjedisit. Sot më shumë se kurrë vlerësohet stabiliteti mjedisor, duke e ditur se miliona njerëz në mbarë botën, janë të zhvendosur dhe lëvizin nga…

Details

Ju presin premiera interesante filmash

Për dallim nga muaji maj, java e ardhshme e qershorit nuk do të jetë edhe aq e pasur me premiera filmike, mirëpo ato që do të shfaqen përgjatë ditëve të ardhshme, janë filma me histori të jashtëzakonshme dhe aktorë të mrekullueshëm. Në vijim ju njoftojmë me data dhe titujt e tyre:   Filmi ‘Eraser: Reborn’…

Details

Të rejat javore në teknologji

Javën që po e lëmë pas, e kemi nisur me specifikat e telefonit të gjeneratës së ardhshme nga Samsung. Nuk është konfirmuar ende, mirëpo sipas të gjitha gjasave, telefoni do të emërohet ‘Galaxy Z Fold4’ dhe disa detaje tashmë janë publikuar, për të na dhënë një pasqyrë se si do të duket dhe çfarë do…

Details