Pandemia CoViD-19 dhe festa e ditëlindjes në distancë

Ditëlindja është një festë e veçantë për të gjithë ne. Pavarësisht nëse është një festë e mbushur me tullumbace apo një darkë me miqtë, ditëlindjet na kujtojnë festën për jetën të rrethuar nga më të dashurit tanë. Mirëpo, pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, bëri që gjithandej botës kremtimi i ditëlindjes të kthehej në një ‘festë…

Details

Majtakët sot shënojnë ditën e tyre

Të gjithë i kemi veçoritë dhe cilësitë tona që na dallojnë nga njëri tjetri, qoftë për sa i përket zakoneve apo edhe karakteristikave të tjera, prandaj është evident fakti që secili njeri shquhet për diçka të veçantë që posedon. Të veçantë, padyshim që janë edhe njerëzit që shkruajnë apo bëjnë veprime të tjera me dorën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 gusht, të vitit 2017, këngëtari David Bowie, u paraqit në  serialin teliviziv ‘Twin Peaks: The Return’. Regjisori i serialit në fjalë, kishte planifikuar që këngëtari Bowie të lunate në këtë serial, por këngëtari ndërroi jetë në vitin 2016. Në këtë paraqitje të Bowit, që shokoi të gjithë, pamjet ishin marrë nga arkiva…

Details

Fillojnë aktivitetet për edicionin e 10-të të festivalit të artit në Mitrovicë ‘Green Fest’

Nën sloganin “The past. The present. The Change”, festivali ‘Green Fest’ sivjet trajton pabarazinë në nivele të ndryshme. Në këtë vit jubilar, përpos ndryshimit në koncept, festivali ka ndryshuar paraqitjen vizuale dhe formën e organizimit dhe transmetimit të programit. Për herë të parë, si rezultat i gjendjes pandemike, gjithçka do të zhvillohet online dhe në…

Details

Ministri Zemaj dhe ministrja Dumoshi shpërndanë maska në Prishtinë

Me rastin e ‘Ditës Ndërkombëtare të Rinisë’, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, së bashku me përfaqësues të organizatës mjedisore ‘Let’s Do It Kosova’, kanë shpërndarë maska për qytetarët, në sheshe të Prishtinës. Në një njoftim për media thuhet se ky aktivitet u realizua me qëllim të…

Details

Ushtrimet fizike esenciale për një jetë të shëndetshme

Aktiviteti fizik dhe sporti ofrojnë përfitime afatgjata shëndetësore për të gjithë. Për të qenë të shëndetshëm duhet të jemi aktivë çdo ditë në sa më shumë mënyra. Aktiviteti fizik i rregullt dhe sporti nuk është thjesht i rëndësishëm për shëndetin tonë fizik, por gjithashtu edhe për shëndetin mendor. Të njëjtin mendim ka edhe instruktorja e…

Details